10 yıl önce yazdığı notlar hücre cezasına gerekçe yapıldı

featured
service

Haber Merkezi: Afyon T Tipi Hapishanesi’nde 27 yıllık tutsak İzzethan Aykut’a 10 yıl önce okuduğu kitap ve düşüncelerinden aldığı notlardan dolayı 15 gün hücre cezası verildi.

12 Nisan’da ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde kendisine verilen hücre cezasını aktaran Aykut, 10 yıl önce okuduğu kitaplar ve düşüncelerini ifade eden notlar nedeniyle cezanın verildiğini anlattı.

6 HAPİSHANEYE SÜRGÜN

27 yıldır tutsak olan Aykut, 1993 yılında Diyarbakır’da “Örgüte yardım ve yataklık’ suçlamasıyla tutuklandı. İlk olarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne götürülen Aykut, sırasıyla Kocaeli, Bolu, Muş, Van, Antep son olarak Afyon’a sürgün edildi. 2 yıldır Afyon T Tipi Hapishanesi’nde tutulan Aykut’un cezası Ağustos 2023 yılında tamamlanacak, tahliye edilmesi bekleniyor.

Amcası İzzethan Aykut’la 12 Nisan’da telefonla görüştüklerini dile getiren Şehrivan Aykut, amcasının tutsaklık süresince birçok hak ihlaline maruz kaldığını kaydetti. Yaptıkları görüşmede amcasının kendilerine hücre cezası aldığını aktardığını buna karşı hapishane yönetimine itirazda bulunduğunu, ancak itirazın da reddedildiğini aktardığını söyledi.

ALDIĞI NOTLAR GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Aykut, 10 yıl önce amcasının kaldığı hapishaneden koğuşun aranması sırasında okuduğu kitaplar ve düşüncelerinden oluşan notlara el konulduğunu belirterek, “Soruşturmanın gerekçesi de ‘Disiplin cezasını gerektiren eylem suç örgütlerinin eğitim propaganda faaliyetleri yapmak veya yaptırmak’ şeklinde belirtilmiş ama amcamla yaptığım görüşmede, ‘Defterimde kendi bireysel düşüncelerim vardı. Bireyleri ya da kurumaları hedef alan bir sözcük bile bulunmuyor. Notlarım da bilgi edinme amaçlı farklı kitaplardan aldığım şeyler vardı. Yazılan notlarda yasaklı değil’ dediğini. Ayrıca amcamın yazdığı notlar 2 yıl önce geldiği Afyon Hapishanesi tarafından kontrol edilerek kendisine teslim edilen notlardı” diye konuştu.

2 AYDA BİR İLETİŞİM YENİLENMESİ

Amcasının sağlık durumunun iyi olmadığını, kalp rahatsızlığı olduğu için ameliyat olması gerektiğini ancak hapishane yönetiminin hastaneye götürmemek için zorluklar çıkardığını ifade eden Aykut, şöyle devam etti: “Amcam diyabet hastalığından dolayı cezaevinde çıkan yemekleri yiyemiyor. Afyon cezaevinde siyasi tutuklulara kötü muamelede bulunuyorlar. Tutukluların kitaplarına el konuluyor. Cezaevi yönetimi biz tutuklu yakınlarına, ‘iki ayda bir iletişim bilgilerinizi yenileyin’ diyorlar. Bu tür bahanelerle iletişimde sorun çıkarıyorlar. Görüntülü arama için herkesten ücret alınıyor ama biz görüntülü görüşme hakkından yararlanamıyoruz. Bu durumu sorduğumuzda da hapishane yönetimi, ‘teröre görüntü yok’ diyor. Amcam her defasında bu hukuksuzluklara itiraz dilekçeleri veriyordu. Ancak yapılan itirazlarda reddediliyor.”

‘HABER ALAMIYORUZ’

Hapishanelerde çok sayıda ölümlerin yaşandığını, artık bunların yaşanmaması için herkesin ses vermesi gerektiğini dile getiren Aykut, “Biz aile olarak bir haftadır haber alamıyoruz ve sağlık probleminden den dolayı çok endişeliyiz” dedi.

(MA)

10 yıl önce yazdığı notlar hücre cezasına gerekçe yapıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin