250 Milyon insanın bu yıl aşırı yoksulluğa düşebileceği konusunda uyarı

featured
service

Bir Oxfam raporu, Covid-19, artan küresel eşitsizlik ve fiyatlar ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle bu yıl çeyrek milyardan fazla insanın aşırı yoksulluğa itilebileceği konusunda uyardı.

Bugün yayınlanan yardım kuruluşunun raporu, yaklaşık 860 milyon insanın yıl sonuna kadar günde 1,90 dolardan (1,46 £) daha az bir parayla yaşayabileceğini ortaya koyuyor.

Dünya Bankası daha önce Covid-19 ve kötüleşen eşitsizliğin 198 milyon kişiyi daha yoksulluğa zorlayabileceğini öngörmüştü, ancak Oxfam, artan küresel gıda fiyatlarının tek başına 65 milyonu daha aşırı yoksulluğa iteceğini tahmin ediyor – toplam 263 milyon.

Oxfam’ın raporu, İngiltere’deki gıda bankası sağlayıcılarının “acımasız talebe” ayak uydurmak için mücadele ettikleri ve ülke genelinde “acıların ölçeği konusunda derin endişe duydukları” yönündeki uyarılarını takip ediyor.

Bağımsız Gıda Yardım Ağı’na göre, aileler yaşam maliyeti kriziyle mücadele ederken birçoğu kırılma noktasına ulaşıyor.

550’den fazla bağımsız gıda bankasından oluşan grup, Başbakan ve Şansölye’yi “hızla artan yoksulluk, yoksulluk ve açlık seviyeleri” ile mücadele etmek için acilen harekete geçmeye çağırdı.

Oxfam’ın Avukatı Katy Chakrabortty, küresel yoksulluk felaketiyle başa çıkmak için “Herkül tepkisi” nin gerekli olduğunu söyledi.

Dedi ki: “Düşük gelirli ülkeler, sosyal güvenlik ağlarına yatırım yapabilmek için borç iptaline ihtiyaç duyuyor ve en savunmasız olanları korumak için büyük fonlar sağlamak için en zenginler üzerinde artan oranlı vergilendirmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

“Şok edici aşırı yoksulluk rakamlarına ek olarak, milyonlarca insan Doğu ve Batı Afrika, Yemen ve Suriye’de ciddi düzeyde açlık yaşıyor.

“Yetersiz beslenen insanların sayısı bu yıl 827 milyona ulaşabilir.”

Oxfam, Covid-19 toparlanmasını finanse etmek için bir kereye mahsus ve kalıcı varlık vergilerinin getirilmesi de dahil olmak üzere aşırı eşitsizlik krizinin üstesinden gelmek için acil eylem çağrısında bulunuyor.

Arjantin, pandemi iyileşmesini ödemek için yaklaşık 2,4 milyar dolar (1,84 milyar £) getiren “milyoner vergisi” olarak adlandırılan bir kerelik özel bir vergi kabul etti.

War on Want’tan Tom Barns, Oxfam’ın rakamlarının etkileri “derinden endişe verici” olsa da, “bu krizlerin en kötü etkilerinin bir kez daha onları yaratma konusunda en az sorumluluğa sahip olanlara en sert şekilde düşmesinin şaşırtıcı olmadığını” söyledi.

Star’a şunları söyledi: “Kölelikten sömürgeciliğe, günümüzün neoliberal ekonomisine kadar, dünyanın en yoksulları ve küresel Güney’de yaşayanlar en çok acı çekerken, en zengin ülkelerdeki gezegeni tahrip eden işletmeler ve milyarderler karlarını saymaya devam ediyor.”

“Bu rapor, uluslararası toplumun bu mevcut krizlerin en kötü etkilerine karşı koymak için derhal daha ilerici vergilendirme ve borç iptali biçimlerini uygulamaya koyma konusundaki acil ihtiyacını vurgulamaktadır.

“Ve nihayetinde, küresel ekonomik sistemimizi, eşitsizliği sürekli olarak yönlendiren ve derinleştiren bir sistemden, insanları ve gezegeni ilk sıraya koyacak küresel yeşil yeni bir anlaşmaya doğru temelden dönüştürme ihtiyacı.”

Trussell Trust, İngiltere’deki sosyal yardımlardaki gerçek şartlarda kesinti konusunda “derinden endişeli” olduğunu söyledi ve hükümeti, yaşam maliyeti krizinin “ulusal bir acil duruma dönüşmesini” durdurmaya çağırdı.

İcra Kurulu Başkanı Emma Revie şunları söyledi: “Karşılaştığımız zamanlar için faydaları gerçekçi hale getirmeyi başaramayarak ve bunları enflasyonla uyumlu hale getirmeyi ihmal ederek, hükümet şimdi önümüzdeki aylarda ve ötesinde yüz binlerce insanı gıda bankalarının kapılarından itme riski taşıyor. Bu doğru değil.

“Artan yaşam maliyetlerinden en fazla risk altında olan insanlar için – engellilik, bakım sorumlulukları veya zihinsel sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan veya daha uzun saatler çalışamayan – önümüzde çok az koruma var ve birçoğu şimdi kırılma noktasının ötesine itilecek.”

Kaynak:morningstaronline.co.uk

250 Milyon insanın bu yıl aşırı yoksulluğa düşebileceği konusunda uyarı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin