1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. 30 yıllık tutsağın tahliyesi engellendi

30 yıllık tutsağın tahliyesi engellendi

featured
service

Haber Merkezi:

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Hapishanesinde 30 yıllık tutsak Selim Ertene’nin tahliyesi, Gözlem Kurulu’nun “iyi halli” olmadığı yönündeki kararıyla 6 ay ertelendi.

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki Selim Ertene (50), Temmuz 1992 yılında Adana’da “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapılan yargılama sonucunda “Örgüt üyesi olmakla beraber anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddiasıyla “müebbet hapis” cezası verilen Ertene, sırasıyla Adana, Malatya, Yozgat, Antep, Mardin’deki hapishanelerde tutuldu. Şu an Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Ertene, Rize’de 15, toplamda ise 30 yılını tamamladı. 28 Temmuz 2022 günü 30 yıllık hapis cezasını tamamlayan Ertene’nin tahliye edilmesi beklenirken, tahliyesi gerçekleşmedi. Cezaevi Gözlem Kurulu tarafından 2012 yılında “cezaevi kamerasına zarar vermesi” iddiasıyla “iyi halli olmadığına” karar verildiğini öğrenen Ertene’nin tahliyesi 6 ay ertelendi.

Selim Ertene’nin ağabeyi Recep Ertene (56), Selim’in 30 yıllık tutukluluğunun ardından infazının yakılmasının kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade etti. 15 yıldır kardeşinin Rize’de olduğunu ve aradaki mesafe nedeniyle ziyaretine gidemediklerini kaydeden ağabey Ertene, “30 yıldır biz de kardeşim de zorluk çekiyoruz” dedi. Anne ve babasının kardeşi Selim’i özgür olarak göremeden öldüklerini dile getiren ağabey Ertene, “Madem cezası bitti neden bırakmıyorsunuz? Madem cezasını uzatıyorsunuz, o zaman neden yakın bir yere getirmiyorsunuz? Biz her görüşüne gittiğimizde 2-3 gün boyunca yolda kalıyoruz. Zorlanıyoruz” dedi.

Kardeşinin infazının yakılmasının hukuksuz olduğunu kaydeden Ertene, “Türkiye’de hukuk yok. Bugün yaptıkları şey hukuksuzluktur. Dünyanın neresinde böyle bir şey görülmüştür? Bir insanın cezası bittiği halde nasıl bırakılmaz” diye sordu. Bütün tutukluların benzer durumlarla karşı karşıya bırakıldığını ifade eden Ertene, “Adalet bakanının bu konu üzerinde durması gerekir. Bu insanlar mağdur ediliyor. Cezalarını bitirdiler ama farklı gerekçelerle bırakmıyorlar. Bugünkü hükümet kafasına göre ceza veriyor. Bırakmak istemiyorlar. Disiplin cezalarını gerekçe gösteriyorlar. Onlara, ‘pişmanlıktan yararlanın’ diyorlar. 30 yıl cezaevinde kalan bir insan nasıl ‘ben pişmanım’ der? Zaten bütün ömrü orada gitti. Devlet hukuku uygulamalı ve tutukluları serbest bırakmalıdır” ifadelerine yer verdi.

(MA)

30 yıllık tutsağın tahliyesi engellendi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin