1. Haberler
  2. EMEK
  3. 3F Tekstil işçileri: “Bizi kağıt mendil gibi çöpe atamazsınız, haklarımızı almadan hiçbir yere gitmiyoruz”

3F Tekstil işçileri: “Bizi kağıt mendil gibi çöpe atamazsınız, haklarımızı almadan hiçbir yere gitmiyoruz”

featured
service

Küçülme bahanesiyle tazminatsız olarak işten atılan 3F Tekstil işçileri dayanışma çağrısı yaptıkları açıklamada patrona seslenerek “Bizi kağıt mendil gibi çöpe atamazsınız, haklarımızı almadan hiçbir yere gitmiyoruz” dedi

İşten atılan 3F Tekstil işçileri: “Bizi kağıt mendil gibi çöpe atamazsınız, haklarımızı almadan hiçbir yere gitmiyoruz”

Kastamonu İnebolu’da bulunan 3F Tekstil’de çoğunluğu kadın 30 işçi küçülme bahanesiyle işten çıkarıldı. Zara, Bershka, LCW gibi firmalara üretim yapan firmada patron, işçilerin haklarını gasp etmek için işçileri Kod 48’le yani üst üste iki gün mazaretsiz olarak devamsızlık yapmak suçlamasıyla tazminatsız olarak çıkardı.

İşçiler ise sosyal medyadan yayımladıkları açıklamayla durumlarını açıkladı ve haklarından vazgeçmediklerini ifade etti. Haklarının kendilerine verilmediği takdirde “İnebolu’nun her sokağında onların isimlerinin emek hırsızları, işçi düşmanları olarak duyulmasını sağlayacağız”diyen işçiler, herkesi de dayanışmaya çağırdı. İşçilerin açıklaması şöyle:

Biz Kastamonu İnebolu 3F Tekstil işçileri, küçülmeye gidiyoruz bahanesiyle ihbarsız bir şekilde, 30 işçi olarak işten çıkarıldık.
Fabrikada 280 işçi çalışıyor, çoğunluğumuz kadın. Bu hayat pahalılığında zar zor geçim derdindeyken, hiçbir gerekçe olmadan kapının önüne konulduk. Zara, Bershka, LCW gibi firmalara tekstil üretimi yapıyoruz. Kimimiz makineci, kimimiz tamirci emekçileriz. O mağazalarda bir kıyafetten yüzlerce liralık kâr elde edilirken, bizler açlığa mahkum edildik.

Patronlarımız kendilerince “havaya giden para” gerekçesiyle ihbar tazminatımızı vermiyor. Kıdem tazminatlarımızı ise çalıştığımız günlerin hesabını yapmadan, kendilerince belirledikleri çok daha az ücretlerle kapatmaya çalışıyorlar. Yarın gelme diyerek işten çıkarıldığımız yetmedi, SGK’dan kod 48 (devamsızlık) ile tüm haklarımızdan mahrum bırakıldık. Hiçbir gerekçe sunulmadan, bu hayat pahalılığında bir saat içinde işsiz kaldık.

Buradan 3F Tekstil Atölyesi patronlarına sesleniyoruz; siz bizim emeklerimizin üzerinden yıllardır servet sahibi olurken, bizi bir kağıt gibi dışarıya atamazsınız. Emeklerimizi, haklarımızı almadan hiçbir yere gitmiyoruz. Biz bir kağıt parçası değiliz. Enflasyon oranlarının altında paramızın pul olmasını beklemeyeceğiz. Bu yüzen buradan 3F Tekstil patronlarını uyarıyoruz; derhal kuruşu kuruşuna tüm alacaklarımızı ödesinler. Aksi takdirde İnebolu’nun her sokağında onların isimlerinin emek hırsızları, işçi düşmanları olarak duyulmasını sağlayacağız.

30 işçi olarak her birimizin çıkışımız yapılır yapılmaz, ihbar, kıdem tazminatlarımız ve tüm haklarımızı dava sürecine bırakmadan derhal istiyoruz.

Tüm kamuoyunu hak mücadelemizde bize destek olmaya davet ediyoruz. Bir arada olursak daha güçlü olacağımızı biliyoruz.

Kaynak:sendika.org

3F Tekstil işçileri: “Bizi kağıt mendil gibi çöpe atamazsınız, haklarımızı almadan hiçbir yere gitmiyoruz”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin