ABD bombardıman uçakları Norveç’te

featured
service

Ünlü Norveçli film yapımcısı Erling Borgen, dört bombardıman uçağının ve 200 askerin, Rusya’ya yönelik bombardıman baskınları yapmak için Norveç’e, daha özel olarak Trondheim dışındaki Ørland hava üssüne geldiğini yazıyor.

Silahlı Kuvvetler, bu stratejik bombardıman uçaklarının bir aylık eğitim için Trøndelag’da konuşlandırılacağını doğruladı. Bu, ABD Deniz Piyadelerinin aynı ilçedeki Stjørdal’da yüzlerce askeri konuşlandırdığı gerçeğine ek olarak.

Erling Borgen buna izin verildiğini ve Storting Dış İlişkiler Komitesi’nin gizli bir toplantısının ardından karar verildiğini yazıyor. Dört bombardıman uçağı B – 1B Lancer tipindedir ve kuzey Norveç’teki Norveç hava sahasında eğitim vermeleri planlanmaktadır. Önümüzdeki baharda düzenlenecek eğitim “Rusya’yı caydırmak” içindir.

Borgen ayrıca bu bombardıman uçaklarının Afganistan (en az 150.000 ölü), Irak (en az 600.000 ölü), Suriye (en az 115.000 sivil ölümü) ve Libya’ya yönelik saldırı savaşlarında kullanıldığını yazıyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, diğerlerinin yanı sıra Norveç ile birlikte 2001 yılında Afganistan’ı işgal ettiğinde ve saldırdığında, şu anda Norveç’te eğitim verecek olan uçakların sekizinin ilk altı ay boyunca savaşta kullanılan tüm bombaların% 40’ını düşürdüğünü yazıyor. 3.900 JDAM bombası dahil. Bu bombaların bir kısmı 900 kiloya kadar çıkıyor.

Daha önce, bu bombardıman uçaklarının nükleer silahlarda kullanılması planlanmıştı. Bir silahsızlanma anlaşmasının ardından, uçak diğer bomba sistemleri tarafından kullanılmak üzere yeniden inşa edildi.

Borgen, İşçi Partisi’nin ve savunma politikası sözcüsü Anniken Huitfeldt’in tatbikatı sıcak bir şekilde desteklediğini belirtti. Birleşik Devletler ile stratejik ittifak ve Rusya’ya karşı “gevşeme ve caydırıcılık” çizgisi, Norveç burjuvazisi içinde ve Norveç burjuva partileri arasında geniş ölçüde kabul görüyor. Bu çizgi, Erna Solberg hükümeti bu sonbahardaki seçimlerden sonra muhtemelen istifa etmek zorunda kaldığında bile aynı kalacak.

Böylelikle SV, yine savaşçı bir NATO hükümetine destek partisi olacak ve Rødt, yeni bir hükümeti de destekleyeceklerini defalarca garanti etti ve Moxnes daha önce dış politikanın bu şekilde durmayacağına dair güvence verdi.

Kaynak:tjen-folket.no

ABD bombardıman uçakları Norveç’te

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin