ABD ve müttefikleri BM’de Nazizm’e oy veriyor.

featured
service

Eric Zuersse

Her yıl, 2005’ten bu yana, ABD Hükümeti, BM Genel Kurulu’nda, Genel Kurul’un ırkçılığa ve diğer bağnazlık biçimlerine karşı yıllık açıklamasına karşı oy kullanan sadece 1 ila 3 Hükümetten biri olmuştur – bunu kınayan ve bağnaz eylemleri azaltmak için mümkün olan her şeyi yapma taahhüdünü ifade eden yıllık bir Karar. İlk kez, 4 Kasım’da, Amerika’ya sadece bir ya da iki karşı oy değil, 55 ulus katıldı ve neredeyse hepsi Rusya’nın bunun için olduğunu ve Ukrayna’yı işgal ettiğini gerekçe olarak gösterdi. Ukrayna, bu tür kararlara karşı çıkmak için neredeyse her zaman Amerika’ya katılan tek ülkedir; ve birçok ülke şimdi karara karşı oy kullanıyor, çünkü Ukrayna her zaman yapıyor ve bu nedenle Rusya’ya karşı Ukrayna ile dayanışma içinde oy kullanıyor – kararı kınıyor çünkü Rusya destekliyor.

Bu yılki Karar özellikle Amerika’yı ve müttefiklerini rahatsız etti, çünkü “Nazizm”den özellikle bahsediliyor ve kınanıyor.

Bu tür kararlarda hiçbir zaman belirli bir ulustan bahsedilmemektedir.

BM, belgelerini ve oylama kayıtlarını halkın bulmasını mümkün olduğunca zorlaştırıyor, ancak saatler sonra 4 Kasım 2022 tarihli karar ve oylama ile ilgili aşağıdaki kayıtları bulabildim.

Karar 29 Eylül 2022’de taslak halinde tamamlandı ve işte burada (BM belgeleri bulunamaz hale getirmek için URL’leri değiştirme eğiliminde olsa da ve ayrıca BM’deki bu ve diğer birçok belge, web arşivleme hizmetlerine kopyalanamayacak şekilde tasarlanmıştır; bu nedenle, bu belge yakında bulunamaz hale gelebilir:

documents-dds-ny.un.orgİlk kopyasını ana web arşivinde yaptım ve arşivlenen görüntü çok farklı, belgenin kendisi değil. Bu BM için tipiktir. Ama yine de, eğer onu görebiliyorsanız, o zaman en azından Kararın metnini bilebileceksiniz.

ABD de aynı şekilde, gazetecilerin belirli ulusların belirli oylarını rapor edebilmeleri için oy kayıtlarını mümkün olduğunca zorlaştırıyor – BM, ulus bazında oylamanın fotoğraf görüntülerini (bu durumda olduğu gibi) sağlıyor, böylece gazetecilerin kopyala-yapıştır yapmak yerine her karakteri karakter olarak yazmaları gerekecek ve hızlı son teslim tarihlerindeki gazeteciler tipik olarak tüm belgeyi yeniden yazmayacaklar. Bu durumda yaptım ve işte bu:

OY: /i.4cdn.org

Madde 66(a) karar tasarısı A/C.3/77/L.5

Nazizmin, Neo-Nazizmin ve …

TARİH: 4 November 2022

LEHTE (105): Cezayir, Angola, Arjantin, Ermenistan, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Belarus, Belize, Butan, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Brunei, Cabo Verde, Kamboçya, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Fildişi Sahili, Küba, Dem. PR [N.] Kore, Cibuti, El Salvador, Ekvator Günunu, Eritre, Etiyopya, Fiji, Gabon, Gana, Guatemala, Gine, Gine-Bissau, Guyana, Haiti, Honduras, Hindistan, Endonezya, Irak, İsrail, Jamaika, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kuveyt, Kırgızistan, Lao PDR, Lübnan, Lesoto, Libya, Madagaskar, Malavi, Malezya, Maldivler, Moritanya, Mauritius, Moğolistan, Mozambik, Namibya, Nauru, Neyoldaş, Nikaragua, Nijer, Nijerya, Umman, Pakistan, Paraguay, Peru, Filipinler, Katar, Rusya, Ruanda, St. Kitts, St. Vincent, Suudi Arabistan, Senegal, Singapur, Solomon Adaları, Güney Afrika, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Suriye, Tacikistan, Tayland, Timor-Leste, Togo, Trinidad, Tunus, Türkmenistan, Uganda, UAR, Birleşik Temsilci Tanza, Uruguay, Özbekistan, Vietnam, Yemen, Zambiya, Zimbabve.

KARŞI (52): Arnavutluk, Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Kiribati, Letonya, Liberya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Mali, Malta, Marshall Adaları, Mikronezya, Monako, Karadağ, Hollanda, Yeni Zelanda, Makedonya, Norveç, Papua, Polonya, Portekiz, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Ukrayna, İngiltere, ABD

DEVAMSIZLIK (15): Antigua, Kongo, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Mısır, Meksika, Our anmar, Palau, Panama, Kore Cumhuriyeti, Samoa, Sırbistan, İsviçre, Tonga, Türkiye.

YOK: Afganistan, Benin, Burkina Faso, Burundi, Komorlar, D.R. Kongo, Dominika, Eswatini, Gambiya, Grenada, İran, Fas, Saint Lucia, Sao Tome, Seyşeller, Sierra Leone, S. Sudan, Tuvalu, Vanuatu, Venezuela.

İşte ABD’nin belgeye karşı oy kullanma açıklaması.

İşte Avusturya’nın.

Avusturya, AB’nin bu konudaki açıklamasını desteklediğine göre, işte AB’den gelen o açıklama.

ABD Hükümeti, nazizmi bile müttefikleri arasında moda haline getiren olağanüstü bir başarı elde ediyor gibi görünüyor.

Kaynak:countercurrents.

ABD ve müttefikleri BM’de Nazizm’e oy veriyor.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin