Afganistan’da bir gazeteci daha hayatını kaybetti

featured
service

Haber Merkezi: Reuters haber ajansının Pulitzer ödüllü foto muhabiri Danish Siddiqui, Afganistan’daki çatışmaları izlerken, Taliban güçlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

Reuters haber ajansının Pulitzer ödüllü foto muhabiri Danish Siddiqui, Afganistan’daki çatışmaları izlerken hayatını kaybetti.

Reuters, Danish Siddiqui’nin, Pakistan sınırında Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmaları izlerken hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ise Siddiqui’nin 2001’den beri Afganistan’da öldürülen 17. gazeteci olduğunu bildirdi.

Afgan hükümet güçlerinin daha önce Taliban’ın eline geçen ve stratejik önemi bulunduğu belirtilen Spin Boldak yerleşim birimini geri almak için başlattığı saldırı sırasında Taliban güçlerinin açtığı ateş sonucu Hint asıllı Siddiqui ile birlikte üst düzey Bir Afgan komutan daha hayatını kaybetti.

Taliban güçlerinin ilerleyişi sürüyor

Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi. Özbekistan’a açılan en önemli ticaret güzergahı olan Hayratan Sınır Kapısı’nı iki yönden kuşatan Taliban, güneybatıda ise Gazni vilayetine yoğunlaştı.

Afganistan’da ilerleyişine devam eden Taliban, 8 Temmuz’da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz’da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirmişti.

Taliban; Badahşan, Tahar, Gazni, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı. Yerel yetkililerden edinilen bilgiye göre, Taliban 407 ilçenin 160’tan fazlasını, merkezleri dahil kontrol altında tutuyor.

Afganistan’da bir gazeteci daha hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin