1. Haberler
  2. EMEK
  3. Aile hekimleri ve ASM çalışanlarının grevi ikinci gününde devam ediyor

Aile hekimleri ve ASM çalışanlarının grevi ikinci gününde devam ediyor

featured
service

Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanları Türkiye genelinde iş bıraktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya hitap eden sağlık emekçileri, “Asgari ücrete yakın hak ediş alan ebe ve hemşire, yoksulluk sınırında hak ediş alan aile hekimleri, son bir ay içerisinde 197 ve son bir yıl içerisinde ülkesini terk eden binlerce hekim, sizlerin eseridir” dedi

Aile hekimleri ve ASM çalışanlarının grevi ikinci gününde devam ediyor

Aile hekimlerinin, Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin geri çekilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle başlattıkları grev ikinci gününde devam ediyor.

Sağlık emekçileri iki gün sürecek grevin son gününde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. İZAHEH, BDS, AHESEN, Genel Sağlık-İş, TAHUD, İZASED, SES İzmir Şubesi ve İzmir Tabip Odası adına ortak basın açıklamasını İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) Başkanı Dr. Muhteber Çolak okudu.

Aile hekimliği sistemine geçilmesiyle sorunların giderek attığını aktaran Çolak, “Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları sözleşmeli çalışmaya başladı. Önceden sağlık ocağı olan binalarımıza kira ödemeye başladık. Elektrik, su, doğalgaz faturalarını biz ödemeye başladık. Taşeron firmalardan personel ve hemşire çalıştırmak zorunda kaldık. Tıbbi atıklarımızın imhasını, aile sağlığı merkezinde kullanılan sabundan ilaca her şeyi kendimiz temin etmek zorunda kaldık. Aile sağlığı merkezleri bize ait özel bir işyeri oldu. Bütün bunlar olurken ücretsiz izin hakkımızı kaybettik. Ücretli rapor hakkımız da elden gitti” dedi.

Ceza yönetmeliği

Ceza yönetmeliğine karşı ağustos ayında yaptıkları eylem sonrası İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün hukuksuz şekilde para kesme cezası uyguladığını ve çok sayıda sağlık emekçisi hakkında soruşturma açıldığını ifade eden Çolak,  Birçoğumuzun soruşturmaları henüz sonuçlanmadı. Bizler de bu sonuçları mahkemeye taşıyarak bu hukuksuz uygulamaya sessiz kalmayacağız” diye ekledi.

Çolak, kiralara, doğal gaza, elektriğe, suya yapılan zamlar ortadayken aldıkları ücretlerle geçinemediklerini dile getiren getirdi.

Mart ayında 3 günlük grev

Sağlık Bakanlığının sorunları çözmek yerine ceza yönetmeliğiyle sorunları daha da arttırdığını söyleyen Çolak, “Buradan bir kez daha ifade ediyoruz: Biz bu ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz. Yönetmelikle getirilen düzenlemeleri yapmak mümkün değil. İnfaz komisyonlarını istemiyoruz. Keyfi sözleşme fesihlerini istemiyoruz. İş güvencesi istiyoruz. Ücretli izin hakkı ve rapor hakkı istiyoruz. Her geçen gün artan şiddet olaylarına karşı etkili bir şiddet yasası istiyoruz. Gereksiz ve mesnetsiz cimer şikâyetleri ile uğraşmak istemiyoruz. İş güvencesi istiyoruz. Ücretli izin hakkı ve rapor hakkı istiyoruz. Negatif performans istemiyoruz. Gereksiz ve bizleri zorlayıcı raporlarla uğraşmak istemiyoruz. Askere alma muayenesi, spor katılım raporu, av tüfeği raporu gibi raporların birinci basamak bir değerlendirme olmadığını düşünüyoruz. Bu raporlar nedeniyle hastalarımızla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

Ceza yönetmeliği geri çekilene kadar mücadele edeceklerini ifade eden Çolak, son olarak 14-15-16 Mart tarihlerinde üç gün grevde olacaklarını duyurdu.

Kaynak:sendika.org

Aile hekimleri ve ASM çalışanlarının grevi ikinci gününde devam ediyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin