Aleviler, eşit yurttaşlık talebiyle birçok ilde alanlarda: “AKP yasanı al başına çal”

featured
service

Aleviler, Erdoğan kararı ile kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na ve Meclis’te görüşülen torba yasaya karşı ülkenin birçok yerinde alanlara çıkarak tepki gösterdi

Aleviler, eşit yurttaşlık talebiyle birçok ilde alanlarda: “AKP yasanı al başına çal”

Erdoğan kararı ile kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na ve Meclis’te görüşülen torba yasaya tepki gösteren Aleviler, “Eşit yurttaşlık talebimizden vazgeçmiyoruz” diyerek birçok ilde alanlara çıktı.

Ülkenin birçok ilinde Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve Demokratik Alevi Dernekleri’nin çağrısıyla basın açıklaması yapıldı.

Ankara

Ankara’daki Alevilerin buluşma adresi Batikent Cemevi ve PSAKD Mamak Şubesi önü oldu. Alevi kurumlarının çağrısına Mamak Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra HDP ve CHP il, ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri ile HDP Milletvekili Kemal Bülbül de destek verdi.

PSAKD Mamak Şubesi önünde toplanan yurttaşlar “Alevilik torbaya sığmaz”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Aleviyiz haklıyız kazanacağız”, “AKP yasanı al başına çal” sloganlarını attı.

Alevi kurumlarının ortak açıklamasını PSAKD Mamak Şubesi üyesi Adalet Ayten ile DAD Ankara Şubesi Eş Başkanı Mustafa Karabudak okudu.

Siyasi iktidarın ve AKP hükümetinin Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikalarnın hız kesmeden devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Cumhuriyetin birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Aleviler, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor. Bizleri tarif etmeninizi ve tanımlamanızı kabul etmiyoruz” denildi.

Okunan metnin ardından katılımcı kurum ve parti temsilcileri söz alarak kısa konuşmalarını yaptı.

Mersin

Mersin Cemevi önünde yapılan basın açıklamasını Alevi kurumları adına AKD Akdeniz Bölge Temsilcisi Medet Demir okudu.

Torba yasa değil, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” diyen Demir, “Biz Aleviler; Kerbela’da Şah Hüseyin, Anadolu’da Hünkar, Banaz da Pir Sultan, Nurhak’ta Şah Kalender gibi ne inancımızdan geçeriz ne de yolumuzdan döneriz. Şah Hüseyin’in kanıyla çizdiği sınıra sahip çıkma zamanıdır. Kerbela’dan bizlere miras kalan Hüseyni duruş, bizim omurgamızdır” dedi.

İzmir

Alevi yurttaşlar^, İzmir’de Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Aleviler adına basın açıklamasını ABF Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan okudu. Açıklamaya AKD, PSAKD, HBVAKV, DAD şubelerinin yanı sıra siyasi partiler de destek verdi.

İnançlarına hakaret edildiğini vurgulayan Kaplan, “AKP’nin bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Alevi İnancı ve Kimliğini zinhar inkâr etmek ve tanımamakla birlikte üstüne üstlük kendi zihniyetine göre bir Alevilik tanımı yapmaktadır” dedi.

Antalya

Antalya Alevi bileşenleri ile Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi önünde toplandı. Basın açıklaması öncesi yol yürütücüsü Zakir Süleyman Demir ve Kızıldeli Ocağı yol yürütücüsü Mustafa Sazcı deyiş okudu. Basın açıklamasını Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Eşit Başkanı Gülçin Akça okudu.

Alevi- Bektaşi inanıcının temel değerlerinin bugüne kadar yok sayıldığını belirten Akça, “Tarihi inanç köklerimiz olan ocak ve dergahlarımıza dönük baskılarınızın farkındayız. Alevi-Bektaşi dergahlarının birçoğuna el koydunuz ya da kontrol altında tutularak işlevsiz hale getirdiniz. Aynı zamanda dedelerimizi zapturapt altına alarak, ocaklarımızı yok etmek istiyorsunuz. İktidar Sünni-Hanefi inancına biz Alevileri de ekleme amacındadır. Bizleri tarif etmeninizi ve tanımlamanızı kabul etmiyoruz” dedi.

Kaynak:Sendika.Org, PİRHA

Aleviler, eşit yurttaşlık talebiyle birçok ilde alanlarda: “AKP yasanı al başına çal”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin