1. Haberler
  2. EMEK
  3. Aliağa’da 9 yılda en az 97 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi 

Aliağa’da 9 yılda en az 97 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi 

featured
service

Haber Merkezi: İzmir Aliağa’da 2013’ten bu yılın ilk 6 ayını kapsayan süre içerisinde yaşanan iş cinayetlerini raporlaştıran İSİG Meclisi, 9 yılda en az 97 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini kaydetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2013 yılından bu yılın ilk 6 ayına kadar İzmir Aliağa’da ezilme, patlama, yüksekten düşme, zehirlenme, asbest gibi nedenlerle yaşamını yitiren işçi sayısını açıkladı. Meclisin hazırladığı rapora göre, 9 yılda en az 97 işçi iş cinayetleri sonucu yaşamını kaybetti.

Raporda, iş cinayetlerinin yüzde 28’nin gemi sökümü ve yüzde 27’si de metal sektörü olduğu belirtildi.  Raporda sadece gemi söküm sektöründe son bir yılda 7 işçinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Raporda, “Zira Türkiye’de her yıl 2000 civarında işçi çalışırken ölüyor. Ancak ilçede 1500 civarında gemi söküm işçisi bulunduğunu, oran olarak baktığımızda Aliağa gemi söküm sektöründeki ölümlerin oranının Türkiye’de resmi olarak açıklanan işçi ölüm oranının 30 katına denk geldiğini belirtirsek durum daha iyi anlaşılacaktır” denildi.

Taşeron işçiler

Gemi söküm ve metal sektörlerinde “çavuş” denilen patrona yakın işçiler vasıtasıyla bir çeşit taşeron-güvencesiz çalıştırma koşulu hakim olduğunun belirtildiği raporda, yaşamını yitiren16 kimya işçisinin 11’i taşeron işçisi olduğuna yer verildi.  Ölen 11 inşaat işçisinin tamamı ise taşeron işçi olduğu belirtildi. Raporda taşeron işçi çalıştırmanın yaygın olduğu belirtildi. 

Yaralanmaların nedenleri

Raporda, işçi yaralanmalarının ve ölümlerinin başlıca nedenleri ezilme, patlama, yangın ve yüksekten düşme olduğu belirtildi. Raporda Aliağa’da birçok işçinin koronaya yakalandığı ancak tespit edilen tek ölümün 2 Aralık 2020 tarihinde Habaş İşyeri Hekimi Mustafa Selek olduğu belirtildi.

Kadın işçi ölümleri 

Raporda son yılda yalnız kadın işçinin ölümünün tespit edildiği belirtildi. Raporda, “Kadınlar sanayide daha çok mutfak, ofis işleri, iş güvenliği uzmanı, çevre mühendisi vb. işlerde, tarımda (yevmiyeli tarım işçiliği ve çiftçi) ve evde çalışıyorlar” denildi.  

Mülteci işçi ölümleri 

Yine raporda son yılda 3 göçmen/mültecinin yaşamını yitirdiğini tespit ettiklerine yer verildi. Bu işçilerden biri İtalyalı, biri Ukraynalı, biri de Hindistanlı bir makine mühendisi olduğu ifade edildi. 

Son 10 yıl

Son 10 yılda iş cinayetlerinde ölenlerin 8’inin sendikalı işçi olduğuna yer verilen raporda, “Bu da oransal olarak tespit ettiğimiz ülke ortalamasının 3-4 kat üzerinde. Ayrıca ölen başka sendikalı işçiler de olabilir. Ancak bu üyelikler sadece kağıt üzerinde olduğu için kayıtlarımıza yansımamıştır. Aliağa köklü bir sınıf bilincine ve örgütlülüğe sahip. Önümüzdeki dönemde de bölgenin işçi mezarlığına ve Batılı ülkelerin çöplüğüne dönüşmesine karşı mücadelenin yükseleceğine olan inancımız tamdır. Biz de üzerimize düşen sorumlulukları yapmaya hazırız” ifadelerine yer verildi.

Aliağa’da 9 yılda en az 97 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi 
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin