Almanya’dan sonra Çekya’da da “Nehirden Denize Filistin Özgür Olacak” sloganı yasaklandı

İsrail’in Filistinde işgal ve katliam saldırıları 41. gününde devam ederken, dünyanın birçok ülkesinde halklar Filistin halkıyla dayanışma eylemlerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Beyvara eyaletinde yasaklanan “Nehirden Denize Filistin Özgür Olacak” sloganı bir başka Avrupa ülkesi olan Çekya’da da yasaklandı. Avusturya’da ise gösterilerde bu sloganın kullanılmasına izin verilmiyor.

Çekya İçişleri Bakanı Sözcüsü Klara Dlubalova, 7 Ekim’de Filistin direniş güçlerinin İsrail saldırganlığına karşı başlattığı eylemler bağlamında “Nehirden Denize Filistin Özgür Olacak” sloganının kullanımının sorunlu olduğunu ve ceza gerektirecek suç unsurlarını barındırabileceğini savundu.

Dlubalova, böyle bir sloganı kullanan herkesin, potansiyel olarak terörizmi desteklemek ve teşvik etmek, bir grup insana karşı nefreti kışkırtmak veya soykırımı inkar etmek, sorgulamak, göz yummak ya da haklı çıkarmaktan suçlanabileceğini öne sürdü.

Bu sloganın, çoğunluk tarafından İsrail devletini ortadan kaldırmak anlamında kullanıldığını iddia eden Dlubalova, polisin gösterileri düzenleyenleri sloganın “sorunlu” olduğuna ilişkin önceden bilgilendireceğini söyledi.

SLOGANIN TARİHÇESİ

İlk olarak 1964 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) tarafından benimsenen slogan, o zamandan beri, Filistin’de ve dünyanın her yerindeki Filistin halkıyla dayanışma gösterilerilerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

“Nehirden denize Filistin özgür olacak” sloganı, Filistin davasının en yaygın sloganlarından biridir. Slogan, Filistin’in Lübnan sınırından Mısır sınırına kadar uzanan bir bölgede bağımsız bir devlet kurulması çağrısını ifade eder.

Önceki İçerikOMÜ’de öğrenci yemeklerine yüzde 233 zam!
Sonraki İçerikÜniversitede taciz iddiası: Öğretim üyesi açığa alındı!