1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Amerika Kıtası Zirvesi’nde neler oluyor?

Amerika Kıtası Zirvesi’nde neler oluyor?

featured
service

Amerika’nın bu zirveleri normalde OAS’a üye 35 ülkeyi içerir. Biden, bu kez Los Angeles, Kaliforniya’da düzenlenen bu IX Zirvesi’nde berbat bir performans sergiledi, çünkü sadece 27 devlet başkanı katıldığı için tüm Amerika’dan değildi. Bu patronlardan sekizi ya davet edilmedikleri için ya da başkalarının dışlanmasından hoşlanmadıkları için kayıptı. Arjantin ve Şili de dahil olmak üzere birçok kişi Zirve’ye gitti ancak herkesin davet edilmesi gerektiğini söyledi. Toplantıya katılmayan hükümetlerin beşi, Meksika gibi Dışişleri Bakanlarını gönderdi ve bu da bu vesileyle havayı belirledi.

Biden ve Bayan – genç ve iyi giyimli ama ayık görünüyordu – Başkanları ve eşlerini selamladılar, bazıları çok zarif, bazıları çok fazla değil. Boriç’i neredeyse en son gördüm, çok gülümsüyordu, ama yalnızdı, eşini almadı. Bu toplantılarda hemen hemen herkes sarıldı, hiçbiri maske takmadı.

Birçok çocuğun, bazı küçüklerin ve diğer gençlerin, her renkten, siyahların ve yerli halkın baskın olduğu, konukları selamlayan ve bir noktada Amerika’nın en yüksek dağı, en uzun nehri ve bunun gibi şeyleri bildiren bir video gösterisi başladı.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, gösteri başlamadan önce birkaç kelime söyledi. Bu arada, Kamala birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı çünkü yakında yaşı nedeniyle yükü kaldırmayacak olan Biden’ın yerini alacağına inanılıyordu. Ancak Kamala şu ana kadar solda sıfır oldu.

Gösteri, belki de önemli bir siyasi eylem için uygun olmayan tipik bir Amerikan şovuyla devam etti. Birçoğu ciddi bir şey, mükemmel bir orkestra, örneğin New York Filarmoni Orkestrası, Joy’a İlahi ya da başka bir şey bekliyordu. Ama hayır, Las Vegas’a özgü şenlikli bir gösteriydi, Amerika başkanları ise şaşkınlıkla izledi.

Açılış konuşmasını Peru Devlet Başkanı Sayın Pedro Castillo yaptı ve bu fırsata sahip olduğu için çok mutlu ve minnettardı, çünkü bir önceki Zirve Peru’da yapıldı. Onlar sadece nazik sözlerdi, bir eleştiri değil.

Biden daha sonra etkinliğin açılışı için konuştu. Herhangi bir haber, çekmeceli bir konuşma yapmadı, hoş geldiniz demedi ve tüm hükümet başkanlarının davet edilmemesine üzüldü. O, “demokrasinin Amerika’nın geleceği için temel bileşen olduğunu” ekledi ve bugün “demokrasi dünya çapında saldırı altındayken, onu yeniden doğrulamak için tekrar birleşmemiz gerektiğini” doğruladı.

Doğal olarak, dünya çapında demokrasiye her zaman saldıranların kendileri, Amerikalılar olduğunu açıklamadı. Şilililer bunu çok iyi biliyorlar çünkü biz bunu deneyimledik.

Ekonomik sorunlara ek olarak, ABD’nin kıt bir 300 milyon dolar katkıda bulunacağı gıda güvenliği konularını da ekledi; Karayipler’de bir girişim de dahil olmak üzere iklim; Amerika’da 500.000 sağlık çalışanının eğitileceği sağlık ve göç bildirgesi sunulacak.

Bu arada, göç konusundaki bu taahhüt, bu konuda temel olan ülkelerin başkanları çok az değere sahiptir, çünkü en çok göçmen gönderenler (Honduras, Guatemala ve Meksika) Zirveye katılmamıştır.

ŞİLİ

Bütün Cumhurbaşkanları Meclis’te esaslı bir konuşma yapmak zorundaydılar. Gabriel Boriç, Şili’nin insan haklarına olan bağlılığına değindi ve tüm halklarımız için ekonomik sorunlara neden olan Ukrayna’daki savaştan bahsetti.

Bu son mesele bana yersiz geliyor çünkü diğer liderlerin hiçbiri bunun hakkında konuşmadı.

Boriç, ABD’nin Venezüella, Küba ve Nikaragua’yı etkinlikten dışlama kararına yönelik eleştirilerini dile getirerek, “Diyalog kurmak, duymak için buradayız ve bu yüzden bunun gerçekten işe yaraması için hiçbir istisna olamayacağına dair en derin inancımız var. Hepimiz burada olmalıyız ve hepimiz değiliz.”

Ayrıca feminist inançlarından, hükümetinin eşitsizliğe karşı yürüttüğü savaştan, yerli kültürlerin ve dillerin dahil edilmesinden ve Şili’de hazırlanan yeni Anayasa’dan bahsetti. Konuşmasında çok orijinal bir şey yoktu, ancak istisnaların olmaması gerektiği konusunda aşağı yukarı aynı şeyi söyleyen katılımcıların çoğuyla eşit duruyordu.

MEKSİKA

Bu toplantının yıldızı olan Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, zirveye ilk katılımında, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS), “Amerika ülkelerinin ilişkilerinde yeni bir aşamaya girmeyi ve herkesin yararına gerçek ve gerçek bir birlik arayışını” talep eden bir gerçeklik karşısında tükenmiş bir örgüt olduğunu doğruladı.

Ebrard, bu noktada, pandemi sırasında bile Küba ve Venezüella’ya yönelik abluka, ambargo ve yaptırımları görmeye devam etmemizin, uluslararası hukuka ve bölgede bizi canlandıran hedeflere aykırı olmasının inanılmaz olduğunu belirtti. López Obrador’un Amerika Zirvesi’ne katılmamasının saygılı bir anlaşmazlık olduğu iddiasıyla sona erdi.

ARJANTİN

Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) başkanı olarak da konuşan Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, açılış konuşmasında, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) referans bir organ olmaya geri dönmek istiyorsa yeniden yapılandırılması gerektiğini doğruladı.

Ve doğru olan ama gizlemeye çalışılan bir şey ekledi: OAS’ın “Bolivya’da bir darbeyi kolaylaştıran bir jandarma olarak” kullanıldığı.

Ve doğal olarak, herkesin davet edilmediğini eleştirdi ve Küba’nın “Soğuk Savaş yıllarının bir sonucu olarak altmış yıldan fazla bir süredir katlandığı ablukaya atıfta bulundu ve Venezüella’nın bir başkasına tahammül ettiğini, insanlığı tahrip eden bir pandeminin onunla birlikte milyonlarca hayatı sürüklediğini” söyledi.

Kısacası, en iyi ve en cesur konuşmalardan biri.

KISMI VEYA İKİLİ GÖRÜŞMELER

Meclis’teki önemli konuşmaların yanı sıra, kısmi, ikili görüşmeler ve çeşitli görüşmeler yapıldı.

Bu kısmi toplantılardan birinde Gabril Boriç, bugün dünyayı etkileyen üç büyük krizle yüzleşmenin bir yolu olarak okyanusları tutkulu bir şekilde savundu: iklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin kaybı ve okyanusların bozulması.

Her zaman yaptığı gibi çok güzel bir konuşmaydı.

Ancak burada bir hata vardı, çünkü Hindistan, ABD ve diğerleri gibi büyük ülkelerin bu mücadelede olmadığını söyledi. Ve ABD temsilcisinin yanında oturduğu ortaya çıktı.

Belki de söylem Şili’de gözden geçirildi ve sorumlular başkaları, ancak bu insanlar yanlış adımdan yanlış adıma geçiyorlar. Puslanma sonsuz olamaz.

SONUÇ

Analistler, Zirve’de birkaç başkanın bulunmamasının, Latin Amerika’daki ABD liderliğinin düşüşünün bir yansıması olduğuna dikkat çekiyor.

Venezüella’dan Guaidó davet edilmedi, neden petrole erişimi yoksa?

Uruguay Devlet Başkanı Lacalle Pou, BBC’ye verdiği röportajda, “Bence Latin Amerika hakkında bir vizyonları yok” dedi. Lacalle Pou, hasta olduğu bahanesiyle zirveye gitmedi.

Biden, Küba, Venezuela ve Nikaragua’nın dışlanmasının etkinliğin ana temalarından biri haline gelmesini engelleyemedi. Bu, birçok analistin bu Zirveyi mutlak bir başarısızlık olarak görmesine neden oldu. Örneğin, Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Başkanı tweet’inde şöyle bir şey yazdı: Amerika Zirvesi diplomatik bir hedeftir, ABD’nin iyi önerileri yoktur. Toplantının odak noktası, kimin davet edilip edilmediği olmuştur.

SON SÜRPRIZ

Dün, Şili gazetesi El Mercurio, Cumhurbaşkanı Boriç’in Zirve’ye katılıp katılamayacağını sorguladı, çünkü aynı uçakta seyahat eden maiyetindeki bir üyenin koronavirüs testi pozitif çıktı ve bu nedenle Boriç’e virüs bulaşabilirdi. Sahte haberler ya da ne? Bilinmiyor ama Boriç maske ya da başka bir önlem almadan her şeye katıldı.

Kaynak:pressenza.com

Amerika Kıtası Zirvesi’nde neler oluyor?
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin