Anadolu Gemi Söküm’de iş bırakan işçilere öğle yemeği verilmedi, çöpe döküldü 

service

Haber Merkezi: İzmir Aliağa’da yer alan Anadolu Gemi Söküm (AGS) tesislerinde çalışan işçiler, ücretlerinin gelen yüksek zamlar karşısında eridiğini söyleyerek, bugün sabah işbaşı yapmadı.

İş bırakma eylemlerini gün boyu yemekhanede sürdüren işçilere öğlen yemeği çıkmasına rağmen yemek verilmedi. İşçiye verilmeyen yemeklerin ise döküldüğü iddia edildi.

Temurtaş ailesine ait olan işyerinde yönetici, ücret artışı isteyen ve işbaşı yapmayan işçilere yemek vermeme sebebini, “Şimdi çalışmadığınız için yemek verirsek ve zehirlenme olursa açıklama yapamayız” diyerek açıkladı. Yöneticiler yaptıkları açıklama ile işçilere karşı onur kırıcı davranış sergilerken, işçiler yemek yemeden akşama kadar beklemeyi sürdürdü.

5 GEMİ SÖKÜM TERSANESİNDE ÜCRET ARTIŞI İÇİN EYLEM

Gün boyu ücret artışı için Aliağa gemi söküm bölgesinde işbaşı yapmayan işletme sayısı 5 olurken, bunların üçü gemi sökümde büyük işletmelere sahip Temurtaş ailesine ait Işıksan, AGS ve Blade işletmeleri oldu.

İşçiler, yevmiyenin 500 lira olması için direnişe geçerken, Demsaş firması da işçilere 375 lira ücret teklif etti. Gemi Söküm İşverenleri Derneğinde birleşen şirket sahiplerinin yevmiyeyi 500 lira yapan Kalkavan şirketine baskı yaptığı ve ücretleri düşürmeye çalıştığını söyleyen işçiler, gemi sökümde bütün işçilerin direnişe geçeceğini aktardı. (Evrensel)

Anadolu Gemi Söküm’de iş bırakan işçilere öğle yemeği verilmedi, çöpe döküldü 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin