1. Haberler
  2. GENÇLİK
  3. Ankara’da YDG okurlarına yönelik polis tacizi teşhir edildi

Ankara’da YDG okurlarına yönelik polis tacizi teşhir edildi

featured
service

Haber Merkezi: Ankara’da siyasi şube polisleri tarafından Yeni Demokrat Gençlik okurlarına yönelik sistematik polis tacizi gerçekleşiyor. YDG okurları bugün İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde sistematik polis tacizlerine karşı basın toplantısı düzenlendi.

Ankara’da siyasi şube polisleri tarafından YDG okurlarına yönelik sistematik tacizler gerçekleşiyor. Polis YDG okurlarını telefon ile arayarak taciz ettikten sonra ailelerinin evlerine giderek aileler üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır.

YDG okuru şöyle açıklıyor: “Halk gençliğinin hak arama mücadelesi egemenlere korku olmaya devam ediyor. Faşizm yaratmış olduğu karanlığa karşı halk gençliğinin direnme eğilimini kıracak her türlü yönteme başvurmaktan geri durmuyor. Bunun en etkili yolu olarak da faşizm halk gençliğinin en meşru talebini ortaya koyduğu pratiklerde, özerk demokratik üniversite, anadilde eğitim, barınma vb. sorunlar karşısında hak arama mücadelesi verenlere karşı hiçbir baskı yöntemini kullanmaktan geri durmuyor. Bu saldırıların bir yöntemi olarak da YDG okurlarının aileleri taciz edilerek bizi yıldırmayı hedefliyorlar.

“Okurlarımızın siyasi şube polisleri tarafından aranıp kendileriyle görüşme talep edilmesine okurlarımızın böyle bir görüşmenin hiçbir koşulda olmayacağına dair beyanları sonrasında siyasi şube polisleri tarafından evlerine gidilmiş, ailelere görüşme adı altında psikolojik baskı kurmaya çalışılmış ve okurlarımız üzerinde bir baskı kurmaları istenmesi amaçlanmıştır. Demokratik meşru alanda hak arama mücadelesini sürdürmemiz halinde eğitime devam edemeyeceğimizi, meslek sahibi olmayacağımız gibi yaşamlarımızı hedef alan pek çok yalan, iftira ve ailelerimizi çocuklarının hayatı üzerinden korkutma amaçlı tehditlerde bulunmuşlardır. Biz ve ailelerimiz bu sistemin gençlere geleceksizlik dayattığı gerçekliğinin bilincindeyiz. Ve buradan bir kez daha sesleniyoruz: Ne biz ne de ailelerimiz faşist politikalar karşısında demokratik meşru mücadelemizi sürdürmekten vazgeçeceğiz.”

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi’nden Avukat Irmak Özkan söz alarak şunları söyledi: “Son zamanlarda demokratik hak talebinde bulunan herkes ciddi bir polis şiddeti, baskısı ve hukuki zemini olmayan engelleme yöntemleriyle karşılaşmaktadır. ÇHD Ankara Şubesi olarak hukuksuz kolluk eylemleri ve baskılar karşısında demokratik ve haklı mücadelelerinin yanındayız. Kolluğun hukuki zemini olmayan iş ve eylemleri karşısında sürecin takipçisi olduğumuzu ve olacağımızı belirtiriz.”

İHD Ankara Şubesi de söz alarak benzer içerikte birçok başvuru aldıklarını belirtti. Son olarak şubenin bu hukuksuz uygulamaların takipçisi olacağını vurguladı. (YD)

Ankara’da YDG okurlarına yönelik polis tacizi teşhir edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin