Anti-Putin Koalisyonu veya Kaybedenler Klübü

featured
service

Rusya: Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov Ukrayna’nın işgal edilmediğini, işgal kelimesini kabul etmediklerini, başlatılan askerî operasyonun ne kadar süreceğine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik kararlarının Rusya halkının güvenliğini sağlamak için olduğunu ileri sürdü. 

Ukrayna: Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülke halkını orduya katılmaya ve Rusya halkını da savaşa karşı çıkmaya çağırdı. Zelenski, anti-Putin koalisyonu oluşturulduğunu duyurdu. 

Türkiye: Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerî harekatın uluslararası hukuka aykırı olduğunu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün desteklendiğini, sorunun Minsk mutabakatları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

ABD: Başkan Joe Biden, dün gerçekleştirdiği konuşmasında özgürlük mesajı verirken “Bu saldırganlık cevapsız kalamaz.” ifadelerini kullandı. Biden, Almanya’ya destek kuvvet yolladıklarını ancak ABD birliklerinin Rusya’yla Ukrayna’da bir çatışmaya girmeyeceğini söyledi. 

NATO ve Avrupa Birliği: NATO ve Avrupa Birliği yetkilileri, yaptıkları ortak basın açıklamasında Rusya’nın saldırısını kınandı ve “barbarca” olarak tanımladı. Açıklamada Ukrayna’yla dayanışmaya devam edileceği ve Avrupa’nın istikrarının tehlikede olduğu vurgulandı. Mali ve teknolojik yaptırımlarla Rusya ekonomisinin hedef alınacağı bildirildi.

Almanya: Başbakan Olaf Scholz, Putin’in hata yaptığını ve Avrupa için karanlık bir gün olduğunu söyledi. Scholz, “Doğu Avrupa ülkelerinin endişelerini anlıyor ve onların yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Birleşik Krallık: Başbakan Boris Johnson, “Rusya, hiçbir gerekçe olmadan barışçıl bir ülkeyi işgal ediyor. Görevimiz açık, diplomatik olarak ekonomik olarak yaptırım uygulayacağız. Putin’in bu barbarca girişimi başarısızlıkla sona ermeli.” şeklinde konuştu. Johnson, Rusya ve Belarus ekonomilerini hedef alan ekonomik yaptırım paketi açıkladı. 

Anti-Putin Koalisyonu veya Kaybedenler Klübü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin