1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Assange Avukatları ve Gazetecileri Casusluktan CIA’ya Dava Açtı

Assange Avukatları ve Gazetecileri Casusluktan CIA’ya Dava Açtı

featured
service
Amy Goodman / Denis Moynihan
“Gazeteciler çalınan belgeleri talep edebilir ve bu belgeleri yayınlayabilir.”
ABD federal Yargıç John Koeltl, Demokratik Ulusal Komite tarafından Julian Assange, Wikileaks ve diğerlerine karşı açılan bir davayı reddeden 2019 görüşünde böyle yazdı.

Assange, belgeleri Wikileaks web sitesinde yargıcın tarif ettiği şekilde yayınladı. Buna rağmen, Julian Assange üç yıldan fazla bir süredir İngiltere’nin maksimum güvenlikli Belmarsh hapishanesinde hücre hapsinde tutuluyor.

Bundan önce, Londra’daki sıkışık Ekvador büyükelçiliğinde yedi yıl yaşadı. Ekvador, Irak ve Afganistan’daki ABD savaş suçlarını ifşa etmedeki rolü nedeniyle ABD hükümetinden artan zulme maruz kaldığı için Assange’a siyasi sığınma hakkı verdi.ABD, casusluk ve komplo suçlamaları ve 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmak üzere Assange’ın Birleşik Krallık’tan iadesini istiyor.

Assange’ın hukuk ekibi, İngiltere’nin iade talebini onaylamasına itiraz ediyor. Bu arada, Wikileaks ile ilgili yeni bir dava Yargıç Koeltl’ın önünde: gazeteciler ve Assange’ın birkaç avukatı, Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski CIA Direktörü Mike Pompeo’ya, CIA’in Ekvador büyükelçiliğinde Assange’ı ziyaret ettiklerinde casusluk yaptıklarını ve konuşmaları kaydettiklerini telefonlarını ve dizüstü bilgisayarlarını gizlice kopyaladıklarını, iddia ederek dava açtılar .

Assange ile birkaç kez elçilikte görüşen avukat Deborah Hrbek , düzenlediği basın toplantısında “Ben New Yorklu bir avukatım” dedi.
Kaynak:democracynow.org
Assange Avukatları ve Gazetecileri Casusluktan CIA’ya Dava Açtı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin