1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Assange’ın savunması: ABD’de adil yargılanmanın garantisi olmayacak

Assange’ın savunması: ABD’de adil yargılanmanın garantisi olmayacak

featured
service

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın savunması, ABD adaletinin bu davada adil yargılama ilkelerine uyacağının garantisi olmadığını söylüyor.

Assange’ın Ekvador’daki hukuk ekibinin sözcüsü avukat Carlos Poveda, bu Cuma günü, ABD Adaleti’nin yargı sürecine uyduğunu sorguladı. “ABD’nin garantilere ve taahhütlerine saygı duymadığı örnekler zaten var” dedi.

Poveda, Britanya hükümetinin Avustralya’nın iadesine izin verme kararının “nihai bir karar olmadığını” iddia ederek, Assange’ın savunma ekibinin, olumsuz bir ceza durumunda, Londra’daki Yüksek Mahkeme’ye temyiz başvurusunda bulunacağını vurguladı.

“İngiliz karargahında hala iki örnek olacak, ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde bir tür geçici veya ihtiyati tedbirin etkinleştirilebileceği gerçeğini gözden kaçırmamalıyız” dedi.

Poveda, Birleşik Krallık’ın, Assange’a, ölüm cezasına sahip bir ülkeye iade edilmeyeceği yönünde verdiği sözü anımsayarak, onun Londra’daki (Britanya’nın başkenti) Ekvador büyükelçiliğine sığınmasının “Büyük Britanya’nın, ABD’nin ve Ekvador’un bir stratejisi” olduğunu garanti etti.

Assange, Nisan 2019’da Ekvador hükümeti tarafından Britanya Polisi’ne teslim edilmişti ve o zamandan beri, Britanya’nın yüksek güvenlikli Belmarsh hapishanesinde, ABD adaleti tarafından başlatılan iade sürecinin sonuçlanmasını bekliyor.

Eğer ABD’ye iade edilirse, Wikileaks’in kurucusu, kendisine yöneltilen 17 Casusluk Yasası suçlamasından 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Washington, siber aktivisti, iddia edilen bir suç olan “bilgisayar ihlali yapmak için komplo kurmak” ve 2010-2011 yılları arasında Irak ve Afganistan’ın işgali, Guantanamo’daki mahkumlar ve dijital platform Wikileaks tarafından yayılan diplomatik yazışmalar hakkında askeri ve diplomatik gizli belgelere erişmek, bunları elde etmek ve ifşa etmekle suçlamaktadır.

Kaynak:diario-octubre.com

Assange’ın savunması: ABD’de adil yargılanmanın garantisi olmayacak
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin