1. Haberler
  2. ARŞİV YAZILARI
  3. ATK, 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Özkan’a ‘Yeterli kanaat oluşmadı’ raporu verdi

ATK, 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Özkan’a ‘Yeterli kanaat oluşmadı’ raporu verdi

featured
service

Haber Merkezi: Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri artarak devam ederken, bununla birlikte yaşamını idame etmekte zorlanan yüzlerce hasta tutsak bulunuyor.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde olan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, 27 Haziran’da İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. ATK, “Yeterli kanaat oluşmadı” diyerek, Özkan’ın R Tipi Hapishanesi’ne sevk edilmesini ve bir ay gözlem altında tutulmasını istedi.

1 AY BOYUNCA İZLENECEK

ATK, raporunun sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı: “Ali oğlu 1939 doğumlu Mehmet Emin Özkan’ın 28.06.2021 tarihinde kurulumuzda yapılan muayenesinde ve yapılan nöropsikolojik testlerinde motor emirleri eksiksiz yerine getirmesine rağmen, kimlik bilgileri dahil tüm sorulara ‘Bilmiyorum’ şeklinde cevap verdiği, yapılan tıbbi tetkiklerinde belirgin patolojik özellik saptanmadığı, 25.06.2021 tarihli Kranial MR grafisinin kurulumuzda yapılan incelemesinde yaşı ile uyumlu bulgular dışında parankimal patoloji saptanmadığı, kişi hakkında yeterli kanaat oluşmadığından R (rehabilitasyon) tipi cezaevi şartlarında yatırılarak 1 (bir) ay izlenmesi sonrası, günlük rutini ve yaşamsal aktiviteleri ile bilgilerin ayrıntılı şekilde belirtildiği psikososyal gözlem raporu ile birlikte yeniden kurulumuza muayeneye gönderilmesi sonrasında sorulan hususlar görüş bildirileceği oy birliği ile mütalaa olunur.”

7 KEZ HASTANEYE KALDIRILDI

Özkan ATK’den önce de sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda 7 kez Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye götürüldü. Özkan, yetkili hastanenin Diyarbakır olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderildi. Özkan, Elazığ’a götürülerek tekrar cezaevinde geri getirildiği bir gün boyunca aç bırakıldı.

Hayati tehlikesi bulunan Özkan’ın aile ve avukatlarının başvuruları üzerine sağlık raporu için 23 Haziran’da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Özkan’ın, ağır sağlık sorunlarına rağmen sadece ruh sağlığı değerlendirilmesine tabi tutuldu. Daha önce verilen yüzde 87 engel ve “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan’ın kalp sorunları yerine ruh sağlığını değerlendiren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu, psikiyatrist tedavi önererek, “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Özkan 27 Haziran’da ise uçakla İstanbul’daki ATK’ye götürülmüş bir gün sonra ise Diyarbakır’a geri getirilmişti. Özkan’ın, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uçakta fenalaştığı belirtildi.

3 BİN KM YOL DOLAŞTIRILDI

Ağır sağlık sorunları olan ve yürümekte zorlanan Özkan, 3 bini Diyarbakır-İstanbul, 300’ü de Diyarbakır-Elazığ olmak üzere 2 haftada en az 3 bin 300 kilometre yol dolaştırıldı.

ATK, 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Özkan’a ‘Yeterli kanaat oluşmadı’ raporu verdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin