1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Bafra Hapishanesi’nde mahpus Emir Karakum’a işkence

Bafra Hapishanesi’nde mahpus Emir Karakum’a işkence

featured
service

Gardiyanların oğluna işkence ettiğini açıklayan mahpus Emir Karakum’un annesi, “Oğlumun elinde sadece mektupları var. O mektupları da işkence sırasında almışlar. Oğluma yardım edin” diyor.

 “PKK/KONGRA-GEL, MKP, TKEP/L ve DHKP/C’ye üye olmaktan*” yargılanıp beraat eden Rıdvan Akbaş “Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla yaklaşık dokuz ay önce tutuklanan Emir Karakum’un annesi Birsen Karakum, gardiyanların oğluna Bafra Cezaevi’nde işkence ettiğini açıkladı.

Emir Karakum, 3 Aralık 2021’de, Cuma günü İstanbul merkezli bir operasyonla gözaltına alındı. 6 Aralık’ta Samsun Adliyesinde tutuklanıp Samsun T tipi Hapishanesine götürüldü. Orada açlık grevi yapınca, Bafra T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 

“Yaklaşık bir saat önce konuştuk. Oğlum bana gardiyanların ve hapishane müdürünün kendisine işkence ettiğini, doktorların da işkenceye sessiz kaldığını söyledi” diyen anne Karakum, avukatlardan da destek istedi. 

“Zor konuşuyordu”

bianet’e konuşan Birsen Karakum şunları söyledi:

“Beni aradı bir iki saat önce işkence görmüş aşırı derece. Gardiyanlar keyfi bir şekilde odayı aramak için girmiş müdürde yanlarındaymış.

“Hiçbiri tepki göstermemiş “kollarım mosmor’ dedi. Zor konuşuyordu. Bugün hapishaneye gitmeyi çok istiyordum ama avukat ayarlayamadık. Yarın gideceğiz.

‘Revirdeki doktor darp izlerini yok sayıyor’

“Oğlum dokuz aydır cezaevinde.  Daha önce de darp edilmişti o zaman ben kendi gözlerimle görmüştüm. Sonuç alamadık revire gitmişti revirde de bir şey yapmıyor rapor bile yazmıyor. Darp izlerini görmezlikten geliyor. Geçen sefer tomografi dahi çekmediler. Hastanedeki doktor da aynı.

“Oğlum, sürekli işkence baskı psikolojik ve fiziksel şiddet görüyor. O işkence görürken ben dışarda nasıl mutlu olabilirim?

“Kendimi hiç iyi hissetmiyorum bir an önce yanında olup görmek istiyorum. Kaçıncı asırda nerede yaşıyoruz? Devletin memuru işkence yapıyor.

“Devletin memuru işkence yapamaz. Benim çocuğum şu an tutuklu yargılanıyor, Suçlu bile değil. Elinde mektuplarından başka bir şeyi yok. Düşünün oğlumun üzerindeki örtüyü bile almışlar, mektuplarını dahi almışlar. Tüm kamuoyundan ve avukatlardan destek bekliyoruz.”

İtirafçı beyanlarıyla tutuklandı

bianet’ten Ayça Söylemez, “Tutuklu arkadaşı için özgürlük istedi, kendisi de tutuklandı” başlıklı haberinde Emir Karakum’un tutuklanmasını şöyle haberleştirmişti:

Emir Karakum, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarih bölümünden mezun.

Geçen yıl, tutuklanan arkadaşı Rıdvan Akbaş ile ilgili bianet’e mektup yazmış, arkadaşının “basın açıklamasına katılmak”, “slogan atmak” gibi sebeplerden hapishanede olduğunu anlatmıştı. (Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi Rıdvan Akbaş haberlerimize daha önce de yansımıştı, Ankara’da öğrenci eylemlerine açılan davada dört örgüte üyelikten yargılanan öğrencilerden biriydi, beraat etti.)

Şimdi Emir Karakum’un kendisi hapishanede, Bafra T Tipi Hapishanesinde.

İtirafçı beyanları kanıt gösterilerek tutuklandı.  

Kaynak:bianet.org / Evrim Kepenek

*Editörün notu.

Bafra Hapishanesi’nde mahpus Emir Karakum’a işkence
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin