Bakırköy Hapishanesi’nde tokalaşmak yasak!

featured
service

Haber Merkezi: Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 13 kadına yakınları yanı sıra, diğer tutukluların yakınlarıyla tokalaşması ve sarılması nedeniyle haklarında soruşturma açıldı. Soruşturmaya gerekçe olarak ise Koronavirüs (Kovid-19) salgınını gösterildi.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 13 kadına yakınları yanı sıra, diğer tutukluların yakınlarıyla tokalaşması ve sarılması nedeniyle haklarında soruşturma açıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 28 Ocak’ta gerçekleşen açık görüşte tutuklu Ayten Anlaş, Dilek Tataş, Elif Yaş,  Esra Soyaktaş, Gamze Nihal İyidoğan, Güneş Akan, Hatice Duman, Hiyam Yolcu Akyol, Nurcan Demir, Serpil Cabadan, Songül Dilek, Zeynep Yeter ve Zühal Sürücü’nün yakınları ve diğer tutukluların yakınlarıyla “tokalaşması” ve “sarılması” nedeniyle haklarında disiplin soruşturması başlatıldı. 

Hapishane idaresi, 1 Şubat’ta açılan soruşturmaya gerekçe olarak ise Koronavirüs (Kovid-19) salgınını gösterdi.

Soruşturma evrakında, tutukluların yakınları dışında ziyaretçilerle “tokalaştığı” ve “sarıldığı” ifadeleri yer aldı. Ayrıca tokalaşma ve sarılmaya müdahale eden gardiyanlara tepki gösteren tutukluların tepkisi evrakta, “agresif tavır” olarak gösterilip, suçlama konusu yapıldı. Tokalaşma, sarılma ve tepki göstermeyi “eylem” olarak değerlendiren cezaevi idaresi, tutukluların yazılı veya sözlü olarak “savunma” yapmasını istedi. İdare, ayrıca üç gün içinde “savunma” yapmayan tutukluların, savunma hakkından “vazgeçmiş sayılacağı” şeklinde beyanda bulundu.

Bakırköy Hapishanesi’nde tokalaşmak yasak!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin