1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Bal Ormanları’na ‘ÇED gerekli değildir’ Kararını Mahkeme İptal Etti

Bal Ormanları’na ‘ÇED gerekli değildir’ Kararını Mahkeme İptal Etti

featured
service

Haber Merkezi: Milas’ın Tuzabat köyünde bal ormanları olarak bilinen ve verimli tarım arazilerinin bulunduğu bölgede boksit madeni işletmeciliği için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını mahkeme iptal etti.

Muğla’nın Milas ilçesi Tuzabat köyünde Demireller Madencilik şirketi tarafından boksit madeni işletmeciliği için verilen ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararına karşı açılan davada Muğla 1. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi.

Bilirkişi heyeti, bölgede kurulmak istenilen eleme-yıkama ve kırma tesisinden ve maden ocağı işletmesinden; basralı çamların, zeytinliklerin, meyve ağaçlarının, sebze tarımı yapılan tarım arazilerinin zarar göreceği yönünde bir rapor hazırlamıştı.

Avukat Çağdaş Yörükoğlu, “İdare Mahkemesi talebimizi haklı bularak, ilgili idari işlemin iptal edilmesine karar verdi” dedi ve ekledi:

“Tuzabat Mahallemiz sınırları içerisinde kurulmak istenen boksit maden ocağı kırma-eleme tesisi hakkında Çevre, Şehircilik ve İlkim Değişikliği İl Müdürlüğünce verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına karşı, muhtarımız Mehmet Uğur Uygun’un öncülüğünde Tuzabatlı vatandaşlarımız adına CHP Milas İlçe Başkanımız Tüze Çetinkaya ile birlikte açmış olduğumuz davada İdare Mahkemesi talebimizin haklı olduğu kanaatine vararak, istinafa başvuru yolu açık olmak üzere ilgili idari işlemin iptaline karar vermiştir. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yönetimi olarak, kurulmak istenen talan düzenine karşı her zaman dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğimizden şüpheniz olmasın. Bu yolda elini taşın altına koyarak, alınan bu kararda emeği olan tüm Tuzabat halkımıza teşekkür ederiz.”

Tuzabat’ı Kurtarın İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamada, “Çıktığımız bu yolda, bize inanıp yanımızda olan tüm Tuzabatlılar’a, tüm doğa dostlarımıza sonsuz teşekkürler. Açmış olduğumuz davadan istediğimiz sonuç çıkmıştır. Davayı kazandık. Tuzabat kazandı. Doğa dostları kazandı. Geleceğimiz olan çocuklarımız kazandı. Ormandaki tüm canlılar kazandı” denildi. (BirGün)

Bal Ormanları’na ‘ÇED gerekli değildir’ Kararını Mahkeme İptal Etti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin