1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Batı savaş için kapıları kapatıyor

Batı savaş için kapıları kapatıyor

featured
service

Manlio Dinucci

ABD ve Birleşik Krallık, G7 ve NATO aracılığıyla savaşı birlikte yeniyorlar. Onlar için mesele, vasallarının saflarını kapatmak ve onları hem Rusya’ya hem de uzun vadede Çin’e karşı çatışmaya hazır tutmak sorunudur. Bununla birlikte, kaidenin derebeylerine hizmet etmekte çıkarları varsa, savaşa gidecek hiçbir şeyi yoktur.

irbiri ardına yapılan iki zirve, G7 ve NATO’nunkiler, Batı’nın, BRICS’in artan gelişiminin gösterdiği gibi, giderek çok kutuplu hale gelen bir dünyada kaybettiği üstünlüğü korumak için askeri, siyasi, ekonomik tüm silahlarını sahaya sürdüğünü gösteriyor: İran, Arjantin ve diğer ülkelerin katılmak istediği Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’yı bir araya getiren ekonomik organizasyon.

Ukrayna’da, G7 Kiev’e 30 milyar dolar sağlarken, NATO Rusya’ya karşı giderek artan miktarda silah tedarik ediyor. Ancak NATO’nun rolü sadece bu değildir: New York Times ile röportaj yapan Pentagon yetkilileri, Ukrayna’daki askeri operasyonların komuta ve yönetiminin Pentagon ve İttifak’ın elinde olduğunu ilk kez kesin gerçeklerle doğrulamaktadırlar [1]..

NATO Zirvesi, Rusya’yı “müttefiklerin güvenliğine yönelik en önemli tehdit” olarak tanımlayan ve “stratejik rekabetin dünya çapında büyüdüğünü” belirten yeni Stratejik Kavram’ı [2] onayladı. Yeni Stratejik Kavram’da NATO ilk kez açıkça Çin hakkında konuşuyor ve “Çin’in zorlayıcı politikaları çıkarlarımıza, güvenliğimize ve değerlerimize meydan okuyor” diyor.

Batı’nın Avrupa’dan Doğu Asya’ya kadar yürüttüğü tek bir savaş stratejisiyle karşı karşıyayız. Avrupa’da ABD komutası altındaki NATO, aralarında İsveç ve Finlandiya’nın da bulunduğu, hatta Rusya’nın daha da fazla desteklediği 30 ülkeden 32 ülkeye genişlerken, Asya ve Pasifik’te, başta Avustralya ve Japonya olmak üzere ABD’nin askeri konuşlandırılmasını artırmaktadır [3]. Pasifik’te, ABD komutası altında dünyanın en büyük deniz manevrası Çin’e karşı gerçekleşiyor.

Bütün bunların bir bedeli var ve bunun bedelini ödeyen her zaman biziz. Resmi NATO verilerine göre, 2022’de İtalya’nın askeri harcamaları yaklaşık 29 milyar avro tutarında, bu da günde 80 milyon avroya denk geliyor. En büyük artış kilitlenme döneminde oldu: 2019’da 21 milyardan 2020’de 26 milyara ve 2021’de 28 milyardan fazla arttı. Ancak NATO uyarıyor: “Daha fazlasını yapmak daha pahalıya mal olacak.”

Kaynak:voltaire.net

Batı savaş için kapıları kapatıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin