Belucistan’da 36 kişi katledildi 

featured
service

Haber Merkezi: Sistan ve Belucistan’ın merkezi Zahidan’da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 86 kişi öldürüldü ve yaralandı. Ayrıca İran ordusundan bir komutanın da öldürüldüğü söylendi.

Kürt kadın Mahsa Amini’nin katledilmesine karşı İran ve Doğu Kürdistan’da başlayan protesto gösterileri bugün de devam etti. Özellikle Sistan ve Belucistan’ın merkezi Zahidan’da halk alanlara döküldü.

Elde edilen bilgilere göre, Zahidan’da İran güçleri göstericilere doğrudan ateş açtı. Zahidan’da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 36 kişinin katledildiği ve en az 50 kişinin yaralandığı söyleniyor.

İnternet hatları kesilirken Zahidan’da çok sayıda askeri güç konuşlandırıldı. Bölgeden dumanlar yükseliyor.

Ayrıca Kolbernews kanalı Sistan ve Belucistan’daki katliamdan sonra İran ordusuna mensup Ali Musewi isimli bir İtlaat komutanının ‘Devrimci Gençler’ tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Zahidan kentinde 7 Ekim’e kadar üniversite eğitimine ara verildi

İran’ın resmi ajansı İRNA’ya göre, Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan şehrinde çıkan olaylar sonrası oluşan tedirginlik nedeniyle Eğitim Genel Müdürlüğü okulların cumartesi günü tatil edildiğini duyurdu.

Zahidan, Kurin ve Nusretabad şehirlerinde tüm eğitim kademelerindeki okullar tatil edilirken, Zahidan Üniversitesi’nde de 1-7 Ekim tarihleri arasında eğitime ara verildi.

Belucistan’da 36 kişi katledildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin