1. Haberler
  2. MÜCADELE
  3. Boğaziçililerin çadır davası: “Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de göndereceğiz”

Boğaziçililerin çadır davası: “Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de göndereceğiz”

featured
service

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci’nin emriyle öğrencilere saldıran özel güvenlikler direniş çadırını kırdıktan sonra üniversiteye giren yüzlerce polis tarafından gözaltına alınan öğrenciler yargılanıyor. Davanın ilk duruşması öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde öğrenciler açıklamalarda bulundu

Boğaziçililerin çadır davası: “Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de göndereceğiz”

Boğaziçi Üniversitesi’nde 22 Ekim günü “Kayyumluk” binası önüne çadır kurmak isteyen öğrencilere özel güvenlik ve polis saldırmış, 45 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrencilere açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görülecek. Duruşma öncesi öğrenciler Adliye önünde açıklamalarda bulundu.

22 Ekim’de kayyum Naci İnci’nin emriyle öğrencilere saldıran özel güvenlikler öğrencilerin çadırını kırmıştı. Öğrenciler “Kayyumluk” önünde oturmakta ısrar edince özel güvenlik saldırısının ardından kampüse polis de saldırmıştı. Çevik kuvvetin girmesiyle öğrenciler abluka altına alınmıştı. Öğrenciler gözaltına alındıktan sonra haklarında dava açıldı. Davanın ilk duruşması öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde öğrenciler açıklamalarda bulundu.

“Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de göndereceğiz” diyen Boğaziçililer, üniversitelerde söz, yetki ve karar haklarını alana kadar direneceklerini ifade etti.

Saldırıların sadece polis eliyle değil faşistler eliyle de yapıldığını ifade eden Boğaziçililer, faşistler tarafından direnişin önündeki arkadaşlarının hedef gösterildiğini belirti. Açıklamanın sonunda şunlar söylendi:

Direnişimiz 22 Ekim günündeki ısrarımızda buluyor ifadesini. Direnişimizi, ısrarımızı nice meydanlara taşıdığımız gibi 1 Mayıs’a da taşıyacağız. Boğaziçi direnişini bir adım daha öteye taşımak için bütün direnenleri 1 Mayıs’ta sesimizi daha güçlü şekilde duyurmaya çağırıyoruz. Melih gitti, Naci de gidecek. Üniversiteler bizimle özgürleşecek.

kaynak:sendika.org

Boğaziçililerin çadır davası: “Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de göndereceğiz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin