1. Haberler
  2. 5KITA
  3. BRICS uluslararası düzeni sarsmak istiyor

BRICS uluslararası düzeni sarsmak istiyor

featured
service

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Perşembe gününden itibaren Çin Devlet Başkanı XI Jinping’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 14. iki günlük BRICS Liderleri Sanal Zirvesi’ne katılacak.

Çin, Ukrayna’daki savaş bağlamında bu BRICS toplantısına ev sahipliği yapacak. Yüksek ekonomik büyüme oranlarına sahip birkaç ülkeden oluşan bir grup olan BRICS, şu anda ortak bir geleceğe sahip bir topluluk olarak adlandırılan şeyi oluşturmak için bir araya gelmeye kararlıdır.

Organizasyon, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ekonomilerle beş ülkeyi bir araya getiriyor.

Xi Jinping, zirveyi, Batı düzeniyle rekabet edebilmek için BRICS’i diğer gelişmekte olan ülkelere genişletme planını savunmak için kullanacak.

Güney Afrika cumhurbaşkanlığının rakamlarına göre, BRICS dünya nüfusunun yüzde 41’ini, dört kıtadaki dünya kara kütlesinin yüzde 26’sını, küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 25’ini ve küresel ticaretin yüzde 20’sini oluşturuyor.

Örgüt, gelişmekte olan ülkelerin anlamlı ve artan katılımıyla küresel siyasi, ekonomik ve finansal mimariyi daha kapsayıcı, adil, temsili ve demokratik olacak şekilde yeniden yapılandırmaya kararlıdır.

« Liderler, BRICS içi ilişkileri güçlendirmeye ve BRICS işbirliği sütunları arasında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine, yani siyaset ve güvenlik, ekonomi ve finans, sosyal ve insandan insana ortaklığa odaklanacaklar. ” dedi.

Açıklamada, Zirve’de ayrıca BRICS Ulusal Güvenlik Danışmanları, BRICS İş Konseyi Başkanı, BRICS İş Kadınları İttifakı Başkanı ve Yeni Kalkınma Bankası Başkanı’ndan raporlar alınacağı belirtildi.

BRICS liderleri, örgütün önceliklerini tanımlayacak olan Pekin Deklarasyonu 2022’nin kabulünü de tartışmak zorunda kalacaklar. Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasına göre, Çin şimdi BRICS Başkanlığını üstlenecek.

Kaynak:apanews.net

BRICS uluslararası düzeni sarsmak istiyor
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin