Brüksel’de 70.000’den Fazla Yürüyüş Yeşil Yeni Anlaşma Acil İklim Eylemi Talep Etmek İçin

service

“Gezegeni yok ettiğimizde ne yapacağız…Başka bir şeyimiz yok.”

On binlerce kişi, Belçika’nın seçilmiş liderlerinin ve dünyanın dört bir yanından diğerlerinin sonunda bildirilerden, tutulmayan sözlerden ve yarım önlemlerden vazgeçmelerini ve bunun yerine iklim acil durumuna “harekete geçmelerini” talep etmek için Pazar günü Brüksel sokaklarında yürüdü.

“Belçika Yeşil Yeni Anlaşması’na ihtiyacımız var ve bunu gerçekleştirmek için 100’den fazla somut çözüm öneriyoruz.”

Birleşmiş Milletler iklim konferansı (COP26) gelecek ay Glasgow’da yapılacakken, yürüyüşe katılan yaklaşık 70.000 veya daha fazla kişi ülkenin iklim hareketi için dramatik bir güç gösterisi sundu.

Greenpeace Belçika’dan Zanna Vanrenterghem Pazar günü The Brussels Times’a verdiği demeçte, hükümetinin şimdiye kadarki iklim vaatlerinin “yeterince iddialı olmadığını”, ancak sözlerin artık yeterli olmadığını söyledi. “İklim hakkında konuşmak başka bir şey,” dedi, “somut bir eylemde etmek başka bir şey.”

Yürüyüş öncesinde vanrenterghem, eş başkanlığını yaptığı ve yürüyüşü düzenleyen Klimaatcoalitie’den (İklim Koalisyonu) gelen mesajın basit olduğunu söyledi: “Hırslı, dayanışma temelli ve tutarlı önlemler talep ediyoruz. Belçika Yeşil Yeni Anlaşmasına ihtiyacımız var ve bunu gerçekleştirmek için 100’den fazla somut çözüm öneriyoruz.

Associated Press’e göre:

Binlerce kişi ve 80 örgüt, iklim hareketinin haftalık yürüyüşlerini durduran koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana Avrupa Birliği’nin başkentinde bu tür en büyük etkinliği hedefleyen protestoya katıldı.

Bisikletçiler, çocuklu aileler ve beyaz saçlı göstericiler şehir sokaklarını doldurarak iklim adaleti talep eden sloganlar attı ve İngilizce, Fransızca ve Hollandaca pankartlar salladı. Biri kafasında doldurulmuş bir kutup ayısı taşırken, diğerleri insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle tehlike altında olan hayvanlar gibi giyinmişti.

Kalabalık büyüktü – yürüyüş genellikle gözün görebildiğinden daha fazla uzanıyordu – ve katılımcıların her biri katılmak için çeşitli nedenlerini paylaşıyorlardı. İşaretler ve afişler “Sistemi Yok Et/Gezegeni Yok Etme” gibi şeyler söyledi; “Konuşmayı Yürü”; ve “Sevdiğin Şeyi Koru.”

APile konuşan yürüyüşçü Lucien Dewanaga şu soruyu sordu: “Gezegeni yok ettiğimizde ne yapacağız? Başka bir şeyimiz yok. İnsanoğlu bu dünyada yaşamak zorunda. Ve tek bir dünya var.

Vanrenterghem’e göre, belçika içinde ve dünyanın başka yerlerinde son bir yıl içinde aşırı hava koşulları, liderlerin yüce söylemleri bilim adamlarının en kötü etkileri önlemek için gerekli olduğunu söyledikleri somut politikalara dönüştürmeleri için sadece daha fazla neden sundu.

“Son birkaç yıldır yaşanan sert iklim eylemleri, iklim krizini siyasi gündemin üst sıralarında yer saydı.” “Şimdi siyasilerin vaatlerini somut eyleme dönüştürme zamanıdır.”


Çalışmalarımız Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0) altında lisanslanmıştır. Yeniden yayınlamaktan ve yaygın olarak paylaşmaktan çekinmeyin.

Brüksel’de 70.000’den Fazla Yürüyüş Yeşil Yeni Anlaşma Acil İklim Eylemi Talep Etmek İçin

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin