1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Bursa Kirazlıyayla’daki maden nedeniyle tarlalarda çökme meydana geldi

Bursa Kirazlıyayla’daki maden nedeniyle tarlalarda çökme meydana geldi

featured
service

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde faaliyet gösteren madenden dolayı köylülerin tarlalarında çökme meydana geldi. Köylüler, “Gücünüzü halka değil maden şirketlerine gösterin!” dedi.

Maden çevresindeki tarım alanlarının ve ormanın zarar görmesi Kirazlıyayla’lıları isyan ettirdi. Şikayetlerine rağmen hiçbir kurum ilgilenmedi.

Köylüler 5 yıldır Meyra Maden’e karşı mücadeleye devam ediyor. Hukuki süreç işlerken flotasyon tesisi ve atık barajı inşa edildi mahkeme ÇED raporunu iptal edene kadar da bir süre çalıştı. Bu kısa çalışma süresi bile köye ciddi zararlar verdi.

Flotasyondan çıkan atığın kontrolsüzce döküldüğünü söyleyen köylüler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın numune almasını istiyor.

OGM BURSA ORMAN’ın zarar gören orman alanını denetlemesini talep ediyor.

Köylüler bakanlıktan, zarar gören tarım alanlarının tespit edilmesi, şirkete idari para cezasının uygulanması, sorumlular ile ilgili adli surecin başlatılmasını talep ediyor.

Kirazlıyayla Dayanışma Grubu adına konuşan Başkan Ferhat Kındıl’ın şunları söyledi;

“Sayın Kamuoyu, Bursa Yenişehir’de bulunan Kirazlıyayla Köyü’nde, maden şirketi tarafından yapılan kazı çalışmaları nedeniyle tarlalarımızda göçmeler meydana gelmektedir. Bu durum, tarım alanlarımızın tahrip olmasına ve geçim kaynaklarımızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.

Yetkililere defalarca başvurmamıza rağmen bu konuda herhangi bir çözüm bulunamamıştır. Sorunumuzun çözümü için her türlü yasal yola başvurmaya hazırız.

Kirliliğe ve tahribata hayır diyoruz!

 Taleplerimiz

Maden şirketinin faaliyetlerinin derhal durdurulması

Tahrip olan tarım alanlarının onarılması

Geçmişten bu yana devam eden madencilik faaliyetleri nedeniyle oluşan zararların tazmini.

Bu konuda kamuoyunun desteğini bekliyoruz.”

Bursa Kirazlıyayla’daki maden nedeniyle tarlalarda çökme meydana geldi
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin