1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Çanakkaleliler Ayvacık köylerinde uranyum istemiyor: 2500 imza toplandı

Çanakkaleliler Ayvacık köylerinde uranyum istemiyor: 2500 imza toplandı

featured
service

Ayvacık köylerinde MTA tarafından uranyum madeni için sondaj çalışması yapılıyor. Yöre halkı 2500 imza ile bölgede uranyum istemediğini gösterdi

Çanakkaleliler Ayvacık köylerinde uranyum istemiyor: 2500 imza toplandı

Arıklı Dayanışması ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin çağrısıyla bugün (15 Temmuz) Çanakkale ili Ayvacık ilçesi Arıklı köyünde MTA tarafından gerçekleştirilmeye başlanılan toryum uranyum arama sondajları ile ilgili bölge halkını bilgilendirmek amacıyla Ayvacık ve Küçükkuyu’da pazar yerinde stantlar açıldı. Broşür dağıtılıp sondajın durdurulması talebi ile Çanakkale Valiliği ve Ayvacık Kaymakamlığına verilmek üzere imza toplandı.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından Ayvacık’ın Arıklı Köyü yakınlarında yapılan uranyum madeni sondaj çalışmaları bölge halkını tedirgin ediyor. Arıklı Köyü başta olmak üzere, Nusratlı, Hasanobası, Ahmetçe, Sazlı, Kozlu, Büyükhusun, Demirci ve Hüseyinfakı Köylerine çok yakın bir alanda bulunan sondaj çalışmalarının, Ayvacık’ın ‘Kıran Köyleri’ olarak bilinen yöreyi olumsuz etkileyeceği ifade ediliyor.

Yöre halkı 2500 imza ile bölgede uranyum istemediğini gösterdi.

Saat 14.00’te Ayvacık’ta, 17.00’de de Küçükkuyu’da basın açıklaması düzenleyen yaşam savunucuları açıklamada Arıklı Köyü’nde başlayan toryum-uranyum arama sondajının acilen durdurulmasını talep ederek Arıklı ve civar köylerde kanser vb. sağlık taraması yapılması gerektiğini söyledi. Evlerde, köy içlerinde, sularda, çeşmelerde, meralarda radyasyon ve diğer ağır metal ölçümleri yapılması gerektiğini ve sonuçların halka açıklanmasını belirtti. Alınması gereken önlemlerin halka bildirilmesini isteyen yaşam savunucuları eski sondaj alanları bağımsız uzmanlara incelettirilsin, radyasyon ölçümlerinin yapılmasının sağlanmasına vurgu yaptı. Bu ölçümlerin sonuçlarının da halkla paylaşılması gerektiğini söyleyen yaşam savunucuları, eski sondaj alanlarının tehlike yaratmayacak şekilde uzmanlarca rehabilite edilmesi gerektiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Ayvacık’ın Arıklı Köyü yakınlarında yapılan uranyum ve toryum madenleri için sondaj çalışması yapılan alana girmek isteyen köylüler jandarma tarafından engellenmişti. Sondaj çalışmalarına karşı, Ayvacık Kaymakamlığı’na başvuran yöre halkı, sonrasında Ayvacık Adliyesi’ne de suç duyurusunda bulunmuş ve sondaj alanına giderek tepki göstermek istemişti. Ancak bu girişimleri jandarma ekiplerince engellenmişti.

Kaynak:sendika.org

Çanakkaleliler Ayvacık köylerinde uranyum istemiyor: 2500 imza toplandı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin