1. Haberler
  2. ELEŞTİRİ
  3. Cehenneme Giden İyi Niyet Taşlarının Ustası; Revizyonizm (2)

Cehenneme Giden İyi Niyet Taşlarının Ustası; Revizyonizm (2)

featured
service

Ali Geçgel


Bakın bunu tasfiyeci revizyonistler nasıl yapıyor? Proleterya devleti ve proletarya diktatörlüğünün yerine “proleterya ve emekçilerin demokrasisi.” Ne kadar ” iyi niyetli” bir seçim değil mi ? (3. Kongre belgeleri. Sf 119)

Oysa Lenin komünist olmanın ölçüsü olarak proletarya diktatörlüğünü görüyor: “sadece sınıf mücadelesinin kabülünü, proleterya diktatörlüğünün kabulune kadar genişleten kişi marksistir. Marksistin sıradan küçük ( ve de büyük) burjuvadan en derin farkı bundan ibarettir.”(…) .( C.7. Sf. 44) yazıyor. Tasfiyeci revizyonistlerin bir başka hilesi sosyalizmde işçi sınıfının iktidarını paylaştırmalarıdır. Leninin tavrı ise çok nettir: “işçi sınıfı iktidarını hiç kimseyle paylaşmaz,”( age. 36) PROLETARYA DİKTATÖRLÜĞÜNE TEK SINIF( İŞÇİ SINIFI) ÖNDERLİK EDER der.( C.10. Sf.188)

Tasfiyeci revizyonistlerin devrimci teorinin içini boşatmaya bir başka örnek:

Parti ve devlet kendisini hiç bir hukukla sınırlı olmadığı bir imparatorluk erki gibi ele alamaz….( III. Kongre belgeleri. Sf 110)
Leninin bu devimci teorinin içini boşaltılmasına tavrı çok nettir:” proleterya diktatörlüğü hiç bir yasaya bağlı olamaz( C.7. Sf.136) Şimdilik bu kadar diyerek , revizyonizmin ne olduğu ve devrimci teorinin içinin nasıl boşaltığını örneklerle göstermeye çalıştık.

Bu kadar ilkesizliğine karşın hala kendilerine “komünist” demeleri, sürecin devrimci teoriye kayıtsızlığından başka neyle açıklanır….

Cehenneme Giden İyi Niyet Taşlarının Ustası; Revizyonizm (2)
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin