Cengiz Holding’ten Kaz Dağı’nda maden için yeni ÇED başvurusu 

featured
service

Haber Merkezi: Kaz Dağı’nda Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen bakır – altın madeni için “ÇED olumlu” kararının yürütmesinin durdurulmasının ardından yeni başvuru yapıldı. 

Bilim insanları tarafından ekolojik hassas bölge olarak tanımlanan ve gen koruma alanlarından birisi olan Kaz Dağı’nda Bayramiç ve Çan ilçeleri arasındaki Halilağaköyü yakınlarında, Cengiz Holding’e ait Truva Bakır İşletmeleri tarafından işletilmek istenen bakır altın madenine verilen “ÇED olumlu” kararına karşı davalar açılmıştı. Aralarında Çan Çevre Derneği ve TEMA Vakfı gibi kurumların da yer aldığı 6 kurum ve 81 kişi tarafından konuya yargıya taşınmıştı.

‘YÜRÜTME DURDURMA’ KARARI

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre; davaların devam ettiği süreçte yapılan bilirkişi keşfi sonucu hazırlanan raporda, bilirkişi heyeti mahkemeye oy birliği ile “ÇED olumlu” kararının hukuka aykırı olduğu görüşünü iletmişti. Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporunda işaret edilen eksikliklere dikkat çekerek, uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağı gerekçesiyle madene verilen “ÇED olumlu” kararının yürütmesini durdurmuştu.

YENİ BAŞVURU

Bu mahkeme kararının şirketi durduramadığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı EÇED sitesinde yer alan yeni ÇED süreci duyurusu ile ortaya çıktı. Madenci şirketleri, mahkemelerce verilen bu tür ÇED iptal kararlarına karşı koruma ve kurtarma süreci gibi işletilen 2009/7 Genelgesi uyarınca yeni ÇED başvurusu yapan şirket, yürütmesi durdurulan ÇED’i revize ederek eksiklikleri giderdiğini ileri sürdü.

Şirketin bu yeni ÇED başvurusunda halkın katılımı toplantısı da yapılmayacak ve başvuru Ankara’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında yapılacak olan İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısında değerlendirilecek.

3,5 MİLYON AĞAÇ KESİLECEK

Maden projesinin gerçekleşmesi durumunda 51 bin 660 dönümlük alanda 3,5 milyon ağaç kesilecek. Yöre tarımına büyük zarar vereceği belirtilen madencilik faaliyeti nedeniyle milyonlarca yaban hayvanının yuvası da yok olacak.

Yöredeki ekoloji örgütleri, madenciliğin suları da olumsuz yönde etkileyeceği ve yılda 4,1 milyon ton su kirletileceğini dile getiriyor.

19 YIL PATLATMALI MADENCİLİK

13 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da yapılacak İDK toplantısı duyurusu Bakanlık internet sitesinde yayımlanırken, madenin ruhsat numarasının da değiştiği görüldü. Şirket, iki farklı ruhsat sahasını birleştirerek toplam 581,21 hektarlık bir ÇED alanı oluşturdu.

İşletme alanının 218,56 hektarlık kısmı orman arazisi olarak geçerken, yeni ÇED başvuru dosyasına göre Halilağa Bakır Projesi 2 yıl arazi hazırlık ve inşaat dönemi, 15 yıl işletme dönemi ve 2 yıl kapatma dönemi olmak üzere toplam 19 yıl sürecek bir proje olacak. Patlatmalı açık ocak işletmeciliği ile yılda 6 milyon ton cevher ve 7 milyon ton pasa olmak üzere toplam 13 milyon tonluk bir kazı yapılacak.

ÇED ALANININ HACIBEKİRLER KÖYÜ’NE UZAKLIĞI 730 METRE

ÇED alanı; Çanakkale’nın Bayramiç ilçesine kuş uçuşu 22 kilometre, Hacıbekirler Köyü’ne 730 metre, Muratlar Köyü’ne 1,74 kilometre, Osmaniye Köyü’ne 2,33 kilometre, Yanıklar Köyü’ne 2,5 kilometre ve Halilağa Köyü’ne ise 4,42 kilometre mesafede yer alıyor.

Cengiz Holding’ten Kaz Dağı’nda maden için yeni ÇED başvurusu 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin