1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Cengiz’in taş ocağı projesine karşı açılan davaya çağrı: “İkizdere direniyor!”

Cengiz’in taş ocağı projesine karşı açılan davaya çağrı: “İkizdere direniyor!”

featured
service

Rize İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağının iptali için açılan davanın duruşması yarın görülüyor. Talan projesine tepki gösteren İkizdere halkı “Taş ocağı başladığından beri içme sularımız çamur akıyor, tozdan nefes alamaz haldeyiz” dedi.

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağı projesinin iptali için açılan davanın duruşması yarın görülüyor. İkizdere’nin talana açılmasını istemeyen köylüler duruşma öncesinde bir yürüyüşte bir araya geldiler.

Yürüyüşte “Ne maden ne liman, İkizdere orman”, “İkizdere direniyor” yazılı dövizler taşınırken “İkizdere İkizderelilerindir”, “Cengiz defol İkizdere bizim” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan İkizdere Çevre Derneği Çevre Komisyonu Başkanı Osman Baş, hukuki başvurular hiçe sayılarak ormanlarının talan edildiğini söyledi. Baş, Dünya Doğayı Koruma Vakfı ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre vadide çeşitli endemik bitki ve hayvanların bulunduğunu ancak kâr hırsını kendine kıble eden şirketler tarafından yağma anlayışının devam ettiğini söyledi.

“Şirket yöneticileri yalan söylüyor”

Doğayı yok etme planlarının önce HES’lerle başladığını belirten Baş, sonrasında Ayvalık, İşkencedere, Şimşirlik gibi bölgede taş ocakları için ruhsat verilerek yağma düzenine devam edildiğini söyledi.

Tüm İkizdere halkına duruşmaya katılmaları yönünde çağrıda bulunan Baş, “Bizim çocukken girmeye kıyamadığımız dere şu anda hastalık saçıyor. Şirket yöneticileri ortada talan yokmuş gibi yalan söyleyerek İkizdere halkını kandırmaya çalışıyorlar” dedi.

“İçme sularımız çamur akıyor”

Basın açıklamasında söz alan köylüler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtti. Derede toz olmaması için düzenli şekilde sulamaların yapılacağı ve suların çamurlu akmayacağı konusunda kendilerine güvence verildiğini belirten köylüler, “Bakanlık sözünü tutmuyor. Hiçbir sulama işine tanık olmadık, tozdan nefes alamaz haldeyiz. Taş ocağı başladığından beri içme sularımız çamur akıyor. Hayvanlarımız da su içemiyor. İçme sularımızı marketlerden temin ediyoruz” diye konuştu.

https://twitter.com/i/status/1554475501699334144
https://twitter.com/i/status/1554498161678450688

Kaynak:sendika.org

Cengiz’in taş ocağı projesine karşı açılan davaya çağrı: “İkizdere direniyor!”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin