1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Ceset yığını üzerinde, ülke ilk ölülerini bekliyor

Ceset yığını üzerinde, ülke ilk ölülerini bekliyor

featured
service

ALMİR FELİTTE (Avukat)

Siyasi şiddet Brezilya’da bir yenilik olmaktan uzaktır. Sömürgecilikten günümüze kadar, ülkede şiddet içinde şekillenmemiş büyük bir siyasi süreçten bahsetmek zordur. Aslında, büyük tarihsel gerçeklere ek olarak, Brezilya’nın günlük yaşamının kendisinin vahşet yoluyla inşa edilmeye alıştığı söylenmelidir.

Bu senaryoda, 2022’nin ortasında, toplumumuzun çoğunun, sanki artık her gün, burnumuzun dibinde, uzun süredir ortaya çıkmıyormuş gibi, tarihin akışını değiştirecek “büyük ölüm” ü bekliyor gibi görünmesi etkileyicidir. Her yeni siyasi karışıklık vakasında, ipin her zaman ülkenin faşist tarafına çekilmesiyle, medyanın bir kısmının, masum bir tonda, Brezilya’nın nihayet ilk ölülerini ne zaman göreceği konusunda uyanık olması etkileyicidir.

Lula’nın tişörtünü giymiş bir adamın soğukkanlılıkla öldürülmesinin, “İşte Bolsonaro!” diye bağıran bir başkasının eliyle kaydedilmesi kadar açık bir şey gerekiyordu, böylece bu tonun en azından bir kısmı değişecekti. Her neyse, ülke basınının en azından bir kısmı ilk ölü adamını tanıdı. Basından, çünkü Paraná’nın sivil polisi için, Marcelo Arruda’nın yalnızca cezai bir suçun kurbanı olduğu anlatısı izleniyor.

Ancak 2022’de Brezilya’nın ne olduğunu nihayet anlayanlar bile, bulgu yıllar sonra geliyor. Ve burada Chico Mendes, Dorothy Stang, Carlos Marighella veya Iara Iavelberg gibi tarihsel ölülerimizden bahsetmiyorum. Aecio Neves’in seçimlerdeki yenilgisini kabul etmeyeceğine yemin ettiği gün Yeni Cumhuriyet’in kontrol altına alınmasından bu yana büyüyen bir ceset yığınından bahsediyorum.

Marielle Franco ve Anderson’un Mart 2018’de öldürülmesinden bu yana ilk ölüleri bekleyen biri nasıl olabilirdi? Bu, yerli ve quilombolaların lideri Paulo Sérgio Almeida Nascimento’nun, Norveçli Hydro şirketi tarafından bölgede işlenen çevre suçlarının şikayetlerinin ardından, Pará’nın iç kesimlerindeki Barcarena şehrinde öldürülmesinden sadece iki sabah sonra. Aylar sonra, Katendê’nin Ustası Moa, bir bolsonacıyla siyasi tartışmadan sonra başka bir ölümcül kurban olacaktı.

BM’ye göre, sadece 2015 ve 2019 yılları arasında 174 aktivistin öldürüldüğünü kaydeden bir ülkede yaşıyoruz, bu da her 8 günde bir cinayetin korkunç bir ortalaması. 2020 yılında, ülke genelinde ruralistlerin, madencilerin ve tomrukçuların “şamandırasını geçme” sözü veren hükümet sırasında, o yıl dünyada öldürülen tüm çevre aktivistlerinin% 10’u olan en az 20 çevreci kanlı listeye eklendi.

Haziran 2022’ye kadar, iki kurbanın daha isimleri dünya çapında yayınlanacak. Gazeteci Dom ve yerliye Bruno nerede olurdu? Brezilya ve dünyadan sadece bir ay sonra sorulan bir soru, Roraima’daki araştırmacıların tehdidi nedeniyle bütün bir yerli topluluğun gitmesinden sonra Yanomami’nin nerede olacağını da sorguladı.

En azından topluluk, iki yıl önce başka bir funai indigenistası olan Maxciel Pereira dos Santos’un öldürüldüğü aynı bölgede cesetleri bulunan Dom ve Bruno’nun aksine, hala canlı olarak bulunuyordu.

Siyasi ölüleri biriktirdiğimiz bu ülkede, 2018’den bu yana polisimizin ellerinde yıllık 6.000 ölüm bariyerini kırdığı gerçeğini normalleştirmiş görünüyoruz. Cabula, Jacarezinho, Paraisópolis. Kathlen Romeo, erkek John Peter, kız Maria Eduarda, diğerleri arasında. Son 8 yılda ülkemiz siyasetinin militarizasyonu ve faşistleşmesi sürecinin yoğunlaşmasına işaret eden isimler ve topluluklar.

Bütün bunlarla birlikte, kendi halkını bir salgının risklerine maruz bırakmaya karar veren soykırımcı bir hükümetin kayıplarının 600.000’den fazla kurbanından sonra bile, hala ilk ölülerimizi bekleyenler var mı?

Her neyse, son ölü adamımızı ne zaman açıklayacağımızı gerçekten merak ediyor olmalıyız. Ancak bunu yapmak için başka birçok soru sorulmalıdır: Ordumuzu kışlaya geri nasıl susturacağız? Polisleri siyasetten taburlara ve karakollara nasıl geri getireceğiz? CAC’lerden silahları nasıl çıkaracağız? Kutsal Kitap’ı Kongre’den nasıl çıkaracağız? Maden arayıcılarını ormandan nasıl çıkaracağız?

ABD’de Trump, her zaman var olan unsurlara yeni gaz vermekten sorumluydu: silahlar, beyaz üstünlükçülüğü, bilimsel inkarcılık ve milliyetçilik. Bu fikirlerin hiçbiri, Trump’ın sandıktaki yenilgisiyle geri adım atmadı. Aksine, zayıf ve tutarsız Biden yönetiminin onları daha da güçlü hale getirmesi bekleniyor.

Brezilya’da tüm sorunlarımızın sırtüstü kapalı Jair Bolsonaro figürü olduğunu düşünmek aptalcadır. O, ülkemizin dolapta saklamakta ısrar ettiği yüzyıllarca süren iskeletlerin en büyüğü ve kim bilir, tek kullanımlık temsilcisidir. Ülkemizin en kötü yüzü utanmadan sokağa çıkmaya karar verdi ve bu durumun üstesinden gelmek için çok çaba sarf edeceğiz.

Her saat, kimin kimi öldürdüğünü veya birinin vücudunun nerede olduğunu anlamaya çalışan yeni bir kampanyadayız. Vücutları genellikle siyah, zeminde akan kanın üzerine gerilmiş karikatürler, sosyal medya yayınlarında tamamen rutin bir şey haline geldi. Brezilya ilk ölülerini beklemiyordu. Sadece buna alışırız ve cesetlerin günlük yaşamını normalleştiririz.
Kaynak:outraspalavras.net

Ceset yığını üzerinde, ülke ilk ölülerini bekliyor
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin