1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. ”CIA’e liderlik etmek için seçebileceği en nitelikli kişi ve ajansın 70 yıllık tarihindeki en hazırlıklı adaysınız.”

”CIA’e liderlik etmek için seçebileceği en nitelikli kişi ve ajansın 70 yıllık tarihindeki en hazırlıklı adaysınız.”

featured
service
CİA Direktör Gina Haspel

Ray McGovern

Bu sefer CIA sözleşmeli psikolog/işkenceci James Mitchell’in, Gina Haspel’in kendisi ve psikolog/işkenceci meslektaşı John Bruce Jessen ile Tayland’da Suudi esir Ab al-Rahim al-Naşiri’yi suya indirirken izlediği yeminli ifadesi benim hala midemi bulandırıyor. www.nytimes.com

Haspel, gerçekleştirilen (ve gizlenen) hizmetler için Senato’da toplandı ve 17 Mayıs 2018’de CIA Direktörü olarak onaylandı. Aday gösterildiğine inanmak benim için zordu, Haspel hakkında bildiklerini bilen Senato İstihbarat Komitesi’nin ona bir geçiş hakkı vereceğine inanmak daha da zordu. Bu yüzden 9 Mayıs 2018’de Komite duruşmasına gittim.

Haspel’in Kancadan Kurtulmasına İzin Vermek

Bazı eski meslektaşlarımın CIA’in başına bir işkencecinin atanmasını tam olarak desteklemek için ön sıralara girmelerini izlemek çok zordu. Aralık 2014’te CIA işkencesi hakkında lanetleyici bir rapor yayınlayan Senatör Dianne Feinstein (D-California), sinirini kaybetti ve Haspel’e el-Nashiri’nin sorgusunu denetleyip denetlemediğini sorduğunda kancadan kurtulmasına izin verdi. Haspel: Sınıflandırılmış. Ve aslında, cevap Mitchell’in ifadesiyle şimdiye kadar medyadan başarıyla uzak tutuldu.

İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör Richard Burr (R-NC), Haspel’e şunları söyledi:

Şüphesiz, başkanın CIA’e liderlik etmek için seçebileceği en nitelikli kişi ve ajansın 70 yıllık tarihindeki en hazırlıklı adaysınız. Seçkin bir 30 yıllık kariyeriniz boyunca ahlaki, etik ve yasal olarak hareket ettiniz.

Midem bulanırken ne demek istediğimi anlıyor musunuz?

Düzen Noktası!

| Burr had me seized | MR Online

Saçmalığı ortaya çıkarmak için duruşmayı yarıda kestim, senatörlere Haspel hakkında Feinstein’ın sorusunun cevabı da dahil olmak üzere bir tekne dolusu diskalifiye edici gerçeği bildiklerini hatırlattım; ve yine de, CIA direktörü olarak adaylığını onaylamak üzereydiler.

Burr beni yakalattı. Joe Lauria daha sonra olanları şöyle anlattı: consortiumnews.com. Bir dank DC hapishanesinde çok küçük bir hücrede geçirmek zorunda kaldığım 24 saat, o zamanlar bile doğru hissettirdi. Geçmişe bakıldığında daha fazla hissediyor.

İşkenceyle ilgili ahlaki bir şeyim var; Neredeyse herkesin yaptığını düşünmüştüm! Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Pete Hoekstra’nın (2004-2007) farklı bir görüşe sahip olduğu ortaya çıktı. 2 Mart 2006’da. Hoekstra’nın ofisini ziyaret ettim ve emekliliğimde bana verilen İstihbarat Övgü Madalyonu’nu “özellikle liyakat hizmeti” için iade ettim ve “İşkencede bulunan bir ajansla uzaktan da olsa ilişkilendirilmek istemiyorum” dedim. CIA yöntemlerini tam olarak desteklediği bir sır değildi; Ondan bir daha haber alamadım.

Ancak yıllar sonra, Hoekstra’dan, CIA tarafından gerçekleştirilen suistimalleri bildiğini ve göz yumduğunu (komitesinin gözetim yapması gereken) açık bir şekilde kabul etme şansını memnuniyetle karşıladım. 11 Aralık 2014’te, eski Kongre üyesiyle CCTV’nin “The Heat” programında canlı yayında, CIA işkencesini lanetlemeden iki gün önce yayınlanan Senato İstihbarat Komitesi bulgularını tartışırken yüzleştim. Hoekstra’yı işkenceye göz yumduğu için alenen sorumlu tutmak için eşsiz bir fırsattı ve Michigan kongre üyesi bu olaya umduğumdan daha iyi bir şekilde yükseldi. (Bkz. dakikalar 8:15 – 10:41: www.youtube.com).

Sadece İçsel Kötülük Değil; Ayrıca Etkisiz

Benim için işkence, tecavüz ve kölelikle aynı kategoride, içsel kötülük kategorisine -her zaman yanlış- aittir. İnsanoğlu basitçe diğer insanlara böyle şeyler yapmaz. Bir Ordu Muharebe İstihbarat subayı olarak, işkencenin “işe yaramadığını” da biliyordum. Bu yüzden, övgü madalyonumu geri verdikten dört ay sonra, Ordu İstihbarat Başkanı Korgeneral John Kimmons’un geçmişteki “ihlalleri ve hataları” kabul ederek ısrar ettiği için kendimi olumlu ve memnun hissettim:

Kötü niyetli uygulamalardan iyi bir istihbarat gelmeyecektir. Bence tarih bize bunu söylüyor. Bence son beş yılın, zor yılların ampirik kanıtları bize bunu söylüyor.

General Kimmons’un dürüstlüğü ve cesareti, ana hizmetim olan ABD Ordusu ile tekrar gurur duymamı sağladı. Ve şunu anlayın: Kimmons bunu, Başkan Bush’un sorgulama için “alternatif bir dizi prosedürün” etkinliğini kamuoyuna açıklayacağını bildiği 6 Eylül 2006 için düzenlediği bir Pentagon basın toplantısında söylemeyi seçti. Bunlara “Gelişmiş Sorgulama Teknikleri” örtbas edildi. Bunlar arasında, Almanca’da (verschaerfte Vernehmung) aynı başlık altında, Gestapo Handbuch’ta listelenen sorgulama “teknikleri” yer almaktadır..

NY Times haberi, Haspel’in tipik olarak bu tür hikayelerin su tahtasını izlediğini bildirerek, Cumartesi baskısında sayfa 17’ye gömüldü. Sanırım iyi haber şu ki, taslak NYT sansürcülerini geçti ve (burada tahmin ediyorum) bu sansürcüler, Langley’deki Genel Merkez’den önceki bir nihil obstat arama prosedüründen kaçınmış olabilirler. Aşağıda, Carol Rosenberg ve Julian E. Barnes tarafından yazılan Cumartesi günkü makalenin kısaltılmış bir versiyonu bulunmaktadır:

———————————————————————————————————————

Yargıç Albay Lanny J. Acosta Jr., Dr. Mitchell’in ifade vermesine izin vermeyi kabul etti, çünkü CIA savunma avukatlarının psikologların Bay Naşiri’ye ve Tayland’daki kara bölgedeki başka bir mahkuma işkence ettiğini ve sorguladığını gösterdiğini iddia ettiği video kasetlerini imha etmişti. Savunma avukatları, ölüm cezası verilip verilmeyeceğine karar veren bir askeri jüriyi göstermek isteyebilecekleri bir şey de dahil olmak üzere, kendilerini potansiyel kanıtlardan mahrum bıraktıklarını söyledi.

CIA tarafından imha edilen ve çoğu gözaltına alınan ve 11 Eylül saldırılarından sonra CIA tarafından işkence gördüğü bilinen Ebu Zübeyde’yi gösteren kasetleri imha ettiğinin açıklanması, Senato İstihbarat Komitesi’ni kara alan programını soruşturmaya sevk etti.

Bayan Haspel, operasyon şefi Jose A. Rodriguez Jr.’ın genelkurmay başkanı olarak bu kasetlerin imhasındaki rolünü kabul etti. Onay duruşmasında,,

Ayrıca kasetlerde görünmediğimi de açıkça belirtmek isterim.

Tayland’daki bölgedeki gözlemciler, ayrı bir odaya kapalı devre video beslemesi yoluyla su kayağı ve diğer sorgulamaları izlediler. … Senato İstihbarat Komitesi’nin CIA programının sadece bir kısmı kamuya açık olan çalışması, sorgucuların doğrudan soruları yanıtladığı için Bay Nashiri üzerinde “gelişmiş sorgulama teknikleri” kullanmayı bırakmak istediklerini, ancak karargah tarafından reddedildiğini söyledi.

Bay Nashiri daha sonra, Dr. Mitchell’in onu farklı bir CIA kara bölgesine götürmesinden sonra da işkence görecekti. Başka bir sorgucu, çıplak tutuklunun kapüşonlu başının yanındaki bir tatbikatı, görünüşe göre Kaide komplolarını ifşa etmesini sağlamaya çalışmak için devirdi. 2004 yılında başka bir siyah bölgede, CIA yemek yemeyi reddettiği için rektumuna bir diyet takviyesi aşıladı. Donanma avukatı prosedürü tecavüz olarak nitelendirdi.

Onay duruşmasında, Bayan Haspel benzer sorgulama programları kurmamaya söz verdi..

Mide hastası olan başka biri var mı?

”CIA’e liderlik etmek için seçebileceği en nitelikli kişi ve ajansın 70 yıllık tarihindeki en hazırlıklı adaysınız.”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin