Çocuk kitabında çocuk istismarı meşrulaştırıldı

featured
service

Haber Merkezi: HEMPA Çocuk Derneği, “En Güzel Türk Masalları” adlı çocuk kitabında, babanın kızını istismara maruz bırakmasını meşru gösterdiğini ortaya çıkardı.  

Çocuk istismarına karşı verdiği mücadele ile bilinen HEMPA Çocuk Derneği’ne ulaşan bir yurttaş, “En Güzel Türk Masalları” adı verilen çocuk kitabında yer alan “Sandık” adlı hikayede, “baba ve kız arasındaki evliliğin” meşru gösterildiğini ortaya çıkardı. Skandal olayın açığa çıkması üzerine söz konusu kitap birçok yerden toplatıldı.  

HEMPA Çocuk Derneği Başkanı İbrahim Enes Duruay, skandal olayla ilgili şunları söyledi: “Tepkiler üzerine hepimizin bildiği ulusal çaptaki online satış siteleri, kitabın satıştan kaldırıldığıyla ilgili geri dönüşler yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili yetkilileri de hemen harekete geçerek ilgili kitap hakkında inceleme başlattıklarının bilgisini verdi. Bu süreçte kitabı basan yayınevi de bize ulaştı. Kitabın 2015 yılında basıldığını, tekrar baskısının yapılmadığını söylediler.” 

6 BİNDEN FAZLA İMHA EDİLDİ 

Olay üzerine kitabın tamamının dağıtımcılar ağıyla piyasadan toplatıldığı bilgisini veren Duruay, “Akabinde ilk aşamada 5 bin 424, ikinci aşamada 837 olmak üzere toplamda altı binden fazla kitabın imha edildiğine ilişkin tarafımıza resmi evrakları ulaştırdı. Temennimiz o ki, bir daha böyle kitaplar yazılmasın, basılmasın. Bu durum bir kez daha gösterdi ki, sosyal medyada bir içeriği paylaşmak, yorum yapmak boşu boşuna değil. Tepkimizi duyan, sesimize kulak veren birileri var” dedi.

Çocuk kitabında çocuk istismarı meşrulaştırıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin