Danimarka: Kadınlar için tarihi bir zafer!

featured
service

Uluslararası Af Örgütü Kadın Hakları Araştırmacısı Anna Błuś , Danimarka Parlamentosunda nihayet rızasız seksin tecavüz olduğunu kabul eden bir tasarının kabul edilmesi vesilesiyle şunları söyledi:

“Bu, tarihi geçmiş ve tehlikeli tecavüz yasaları tarihe geçerek bu suç için damgalanmaya ve endemik cezasızlığa son vermeye yardımcı olan Danimarka’daki kadınlar için harika bir gün.”

“Yeni yasa, pasifliğin bir fikir birliği olarak kabul edilemeyeceği konusunda tam olarak net değil, ancak bu zayıflığa rağmen Danimarka için büyük bir adım.”

“Bu tarihi gün tesadüfen gelmedi. “Acı veren hikayelerini anlatarak, diğer kadınların katlandıklarını yaşamak zorunda kalmamalarını sağlamaya yardımcı olan hayatta kalanlardan oluşan çok yıllık bir kampanyanın sonucudur.”

“Danimarka’nın Avrupa’da rızası olmadan cinsiyeti tecavüz olarak tanıyan yalnızca 12. ülke olması şaşırtıcı, ancak diğer ülkeler yasalarını değiştirmek için değişim ivmesi oluşturuyorlar.”

ARKA FON

Tasarının kabulü ve Kraliçe’nin imzalanmasının ardından Danimarka, Avrupa Ekonomik Alanı’nda rızasız seksin tecavüz olduğunu kabul eden tek 12. ülke olacak. Yunanistan 2019’da tecavüz tanımını değiştirirken, İspanya ve Hollanda kısa süre önce ulusal mevzuatlarını bu gerçeği tanımak için değiştirme planlarını açıkladı.

Danimarka’da tecavüz genellikle kayıt altına alınmaz ve kadınlar polise gittiğinde bile kovuşturma veya mahkumiyet şansı çok düşüktür.

Ülkenin Adalet Bakanlığı’na göre, Danimarka’da her yıl 11.400 kadına tecavüz ediliyor veya tecavüze teşebbüs ediliyor. Güney Danimarka Üniversitesi’nin araştırması, bu sayının 2017’de 24.000’e ulaşabileceğini tahmin ediyor. 2019’da 1.017 tecavüz polise ihbar edildi ve sadece 79’u mahkumiyetle sonuçlandı.

Kaynak:enallaktikos.gr

Danimarka: Kadınlar için tarihi bir zafer!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin