Danıştay, Ordu’da taş ocağının ÇED kararını iptal etti 

featured
service

Haber Merkezi: Danıştay 6. Dairesi Ordu Ulubey ilçesinde yapılmak istenen taş ocağı için verilen “ÇED gerekli değildir” kararını itiraz yolu kapalı olarak iptal etti.

Ordu, Altınordu Belediyesi’nin Ulubey ilçesi Eymür Mahallesi’nde su kaynaklarının bulunduğu alanda açmak istediği taş ocağı için verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı Danıştay hükmüyle iptal edildi. 

Taş ocağına karşı Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) tarafından açılan davada Ordu 1. İdare Mahkemesi, 19 Ekim 2021’de ÇED kararının iptaline hükmetmişti.

Belediyenin bu karara itirazını değerlendiren Danıştay 6’ncı Daire itiraz yolu kapalı olarak mahkemenin verdiği kararı onadı.

Karar oy birliğiyle alındı

Danıştay 6. Dairesi’nin kararı şöyle: 

“Ordu İdare Mahkemesince verilen 19.10.2021 tarih ve E:2021/101, K:2021/995 sayılı karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, dosyanın adı geçen Mahkemeye gönderilmesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/A-2-(İ) maddesi uyarınca, karar düzeltme yolu kapalı olduğunun duyurulmasına, 29.12.2021 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

“Yeniden doğduk”

Kararla ilgili açıklama yapan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu, “Danıştay, yerel mahkemenin kararını onadı. Artık hukuksal süreç tamamlandı ve Eymür halkı derneğimizle birlikte kazandı” dedi.

Eymür Mahallesi Muhtarı Ferhat Pala da mahkeme kararından memnuniyetini dile getirirken “Bu kararla yeniden doğduk” dedi. Pala şu ifadeleri kullandı:

“Bu kararla Eymür halkı yeniden doğdu. Su kaynaklarımız ve tarım arazilerimiz kurtuldu. Birlikteliğimizin ve kararlılığımızın sonucunu aldık. Ordu Çevre Derneği’yle birlikte dayanışma içinde kamuoyu yaratarak kazandık. Emeği geçen herkese; Ordu Çevre Derneği’ne, sesimiz olan basına teşekkür ediyorum. Mahkeme haklılığımızı tescil etti.”

Kaynak: Ordu Gazete

Danıştay, Ordu’da taş ocağının ÇED kararını iptal etti 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin