Deprem bölgesinde çalışmalara katılan okurumuzdan kısa notlar

featured
service

Haber Merkezi: Maraş merkezli depremde yıkılan 10 kentte arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Yurt içi ve yurtdışından binlerce gönüllü deprem bölgesine giderek, arama-kurtarma, yardım malzemelerinin ulaştırılması gibi depremde yıkımı yaşayan halkla dayanışma içerisinde oldu.

Depremin ikinci gününde bölgeye giden Devrimci Demokrasi okurları da bölgedeki çalışmalarda yer aldılar. Çalışmalara katılan bir okurumuz gazetemize gönderdiği değerlendirme kısa notunda bölgedeki eksikliklere ve devrimci kurumların çabalarına değindi.

Okurumuz gönderdiği kısa notunda şunları belirtti;

“Deprem Bölgesinden Kısa Notlar:

Hatay sınırlarına girene kadar Elazığ, Malatya, Maraş, Adıyaman illerini geçerek depremin açtığı yaraları tüm bu kan-revan içinde kaçıp kurtulmaya çalışan insanları gördük.

Daha önce üç büyük deprem yaşadım ama bu seferde büyüklü-küçüklü yüzlerce deprem yaşamış oldum. Depremden korkmam ve kaçmam, galiba bu benim veremeyeceğim bir hesap olmamasıyla ilgili, samimiyetime ve düşüncelerimin yoğunluğuna uygunluğuna güveniyorum, bu tür felaketlerin de bunun haklılığını kanıtladığını düşünüyorum.

Felaketlerin önlenebilirliği bir yana, ancak örgütlü bir toplum ile dayanışma ile aşılabileceğini biliyorum. Sadece vicdani bir duygu ile cesaret edip deprem bölgesine gidip günlerce enkazda kalmış canlıları, cesetleri, çatırdayan binalar içinden çıkarmak mümkün değil. Çünkü bunun başka yollarıda var; vicdan diye el ayak buz kesmesine gerek yok.. Burada başka bir şey daha olmalı: Halk sevgisi!

Devrimciler en hızlı tepkiyi verip konuya eylemli bir müdahale yaptılar kıymetlidir. Daha da gelişeceğini yakında profesyonel arama-kurtarma çalışma ekipleri kuracakların,  kimseden makina teçhizat beklemeden kendi müdahale gücünü oluşturabileceklerini düşünüyorum. Yine bu süreçte bölgede ilaç, insani destek ve inşa paylaşımı yapmaya devam edeceklerdir..

Bir depremin etkisinin bu kadar büyük olup, bir kenti yok edebileceğini düşünememiştim. Rant kâr hırsı, para sevgisi bu kadar ileri gidip insanlara ev diye mezarlarını satmak? Kepçelerle hemen enkaz kaldırma çalışmaları yerine arama tarama faaliyeti yapmak tek tük enkazdan çıkan insanların başında tekbir getirmekten önemli değil miydi? Şuan da bile müdahale edilmemiş kaç enkaz var?

Müdahale edilmeden kaldırılan kaç enkaz var? AFAD ekiplerini neredeyse hiç görmedim alanda, (AFAD gönüllüleri gördüm), yabancı profesyonel ekipleri gördüm her yerde gruplar halinde bir aşağı bir yukarı gidip gelip ses dinleyip termal ve sismiklerle ölçüm yapmaya çalışıyorlardı.

Köpeklerle arama yapıyorlardı fakat köpekler ekip arkadaşlarına çok yakın tepki verdikleri için her yere girmeleri mümkün olmuyordu ama yinede çok insana ulaşıyor hissebiliyorlar, değerli canlılar,helede yardım diyince hesaba para atın deprem yazıp milyonlar toplayın anlayışının olduğu yerde daha önemli..

Şu konuda önemli yağma gerçekten yapıldı mı? Yapılsa bile elektrik, su, yiyecek yokken ilaç ihtiyacını karşılamaya çalışan hatta yardıma gelmiş malzeme getirmiş insanları kaçırmak işkence yapmak ıslatıp çırılçıplak donmaya bırakmak doğru mu? Bu yüce bir davranış mı? Bu depremzedelere faydası olan yararlı bir şey mi? Bölgeye gelmiş yüzlerce gönüllü neden orgazine edilmedi, bunu yapması gereken kimdi neden yapmadı? AFAD merkezleri yetkilileri neden uzakta? Tahliyelerde bile yerli halkın dahi bilmediği yerler neden buluşma noktası seçiliyor? THY havalimanından neden bi haber? Otobüs seferleri neden yetersiz fırsatçılar neden ayan beyan ortada çirit atıyor?

Deprem tartışması büyüyor gibi görünüyor ve büyümelide.. 

Biz halkız haklılığımıza güveniyoruz bu soruları çıkar rant sağlamak için sormuyoruz, ama çıkar ve rant sağlayanlardan hepsinin hesabını soracağız!”

Deprem bölgesinde çalışmalara katılan okurumuzdan kısa notlar

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin