1. Haberler
  2. FOTO GALERİ
  3. Dersim Kadın Platformu: “Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz”

Dersim Kadın Platformu: “Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz”

featured
service

Kadına yönelik artan saldırı ve katliamlara dikkati çeken Dersim Kadın Platformu, “Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz” dedi

Dersim Kadın Platformu: “Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz”

Dersim Kadın Platformu, son zamanlarda artan kadın cinayetlerine ve kadınlara yönelik saldırılara ilişkin Sanat Sokağı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kadın cinayetleri politiktir. Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü ve çok sayıda kadın katıldı. Platform adına açıklamayı HDP İl Eş Başkanı Nazlı Çelik Öz okudu.

Şırnak’ta korucu silahıyla katledilen Firdevs Babat’a ve sonrasında yaşanan bir erkeğin eşini ve 3 kızını katletmesine değinen Öz, “Erkeğin burada sığdırılacağı kalıp psikolojik sorunları vardır, olacaktır. AKP-MH iktidarının bu tarzı koruduğu apaçık ortadadır. Ön kapıdan tutup, arka kapıdan salıverme… Bu ülkede gün olmuyor ki, bir kadının öldürüldüğü, şiddete, taciz ve tecavüze, cinsel istismara uğramadığı… Bu durumlarda kadının bedeni üzerinden hüküm süren erkek devlet anlayışı, kadın bedenini teşhir eden bir zihniyetle iktidarını korumaya devam ediyor” diye belirtti.

Dersim- Ovacık ‘ta geçtiğimiz günlerde komşusu olan kolluk kuvveti tarafından şiddete uğrayan H.B. isimli kadının durumuna da dikkati çeken Öz, “Hayvanlara sahiplik ettiği ve beslediği için, bu yüzden hakaret edilen ve şiddet uygulayan H.B isimli kadın arkadaşımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Kadına düşmanca bir yaklaşım sergileyen, yanısıra yine bir canlı olan hayvanlara karşı kinini kadın bedeni üzerinden kusmuştur. Bu şiddeti kınıyor ve Dersim’de var olan hayvan derneklerine de çağrı yapıyoruz” dedi.

Son olarak sarkıcı Gülşen’in tutuklanmasına tepki gösteren Öz, “Yine AKP-MHP iktidarının, hazmedemediği kadının dilini yok saydığı, sahnede kadın bedeni üzerinden tartıştırılan tüm sanatçı kadınların yanında olduğumuzu belirtiyor, Gülşen’in sözde halkı kin ve düşmanlığa sevk suçundan soruşturma açılmasını hukuki bulmuyoruz. Sırf iktidarın düşüncelerine yakın olmayan duygularından tutuklama kabul edilemez. Gülşen yalnız değildir” şeklinde konuştu.

Açıklama, kadınların Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na yürümesiyle son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Dersim Kadın Platformu: “Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceğiz”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin