1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Dersim’de zamlar protesto  

Dersim’de zamlar protesto  

service

Haber Merkezi: Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri ve yurttaşların yoğun katılımıyla zamlar protesto edildi. Yapılan açıklamada, “On milyonlarca insan bu sınırın çok çok altındaki ücret ve maaşla yaşam savaşı vermektedir bu ülkede. Alın terimizi ancak faturalara akıttığımız bu günlerde, yoksulluk git gide derinleşmektedir” denildi.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri ve yurttaşların yoğun katılımıyla zamlar protesto edildi.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin okudu. On milyonlarca insan düşük maaşla yaşam savaşı verdiğini vurgulayan Tekin, “Alın terimizi ancak faturalara akıttığımız bu günlerde, yoksulluk git gide derinleşmektedir. Yerli ve yabancı tekellerin rantını ve yüksek karını esas alan enerji politikalarının faturasını emekçi halk ve ülke ağır bir şekilde ödüyor” diye belirtti.

“ZAMLARLA BİRLİKTE AÇLIK VE YOKSULLUK KATLANILAMAZ HALE GELDİ”

Yeni yıla elektrik faturalarını katlayan zamlarla girdiklerini hatırlatan Tekin, “Aldığı kararları tartışılmaz görüp burnundan kıl aldırmayan iktidar, yılbaşı gecesi elektriğe, kullanım miktarına göre kademeli zam yaparak krizin yükünü yine halkın üzerine yıktı. AKP iktidarının bu sözde çözümleri, vatandaşları el yakan faturalardan kurtarmayacağı çok açık. Dersim’de de vatandaşlar tasarruf için lambalarını yakmadıklarını, çamaşırlarını elde yıkmaya başladıklarını ifade ediyorlar. Esnaf, 3-4 katına çıkan faturalarını, dükkânlarının camlarına asmaya başladı. Ekonomik krizin etkisiyle ilimizde son zamanlarda intihar vakaları görmeye başladık. İşsizliğin çok yoğun olduğu bir ilde yaşıyoruz ve her gün her şeye gelen zamlarla birlikte açlık ve yoksulluk katlanılamaz hale geliyor. Elektrik, doğalgaz ve diğer insani ihtiyaçların üretim ve dağıtımının tekellerin kâr ve rantı için piyasalaştırılıp sömürü alanı haline getirilmesiyle üretim, istihdam, insanca yaşam imkânları yok edilerek halk soğuk ve karanlık günlere mahkûm edilmektedir. Yoksuldan alıp zengine aktaran, ülkede yaşanan her bir sorunun faturasını işçi ve emekçiye kesen bu iktidar da bu düzen de çürümüştür, değişmelidir” dedi.

Tekin, talepleri şöyle açıkladı:

-İnsanca yaşayacak bir ücret için derhal tüm ücretlere ek zam yapılmalıdır.

-Elektrik, doğalgaz, telefon, internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, yoksulluk sınırının altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her hane için doğalgaz, su, elektrik, telefon-internet hizmeti ücretsiz olmalıdır.

-Başta KDV olmak üzere, konutlarda faturaları kabartan vergi ve kesintiler kaldırılmalıdır.

-Faturaları ödeyecek geliri olamayan ailelerin elektriklerinin ve gazlarının kesilmesine son verilmeli bu faturalar hazine tarafından karşılanmalıdır.

-Enerji tekelleri bütün bu soygunun faturasını, bedelini ödemelidir. Hem geçmişe dönük ödenen faturaların hem de şu anki zararların karşılığını bu enerji tekelleri ve onların hissedarları ödemelidir.

Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının ardından kitlesel bir yürüyüşle Sanat Sokağı’na gidildi ve oturma eylemi yapıldı.

Dersim’de zamlar protesto  

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin