1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Devrimci tutsaklar Kahraman ve Çelik’in ailelerinden çağrı: Ağır tecrite son verilsin!

Devrimci tutsaklar Kahraman ve Çelik’in ailelerinden çağrı: Ağır tecrite son verilsin!

featured
service

Haber Merkezi: Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri saymakla bitmiyor. Her gün yeni bir saldırı ve hak gasplarının yaşandığı hapishanelerde keyfi uygulamalar da devrimci tutsaklar üzerinde işkenceye dönüşmüş durumda.

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde kalan devrimci tutsaklar Abidin Kahraman ve Özgür Çelik, hapishanede kendilerine yönelik uygulanan özel baskı ve saldırılara karşı çıktıkları ve protesto ettikleri için Ankara Sincan’da yeni açılan S Tipi hapishanesine sürgün edildiler. 35 gündür ağır tecrit altında olan Abidin ve Özgür’ün ağırlaştırılmış müebbet olmamalarına karşın tek kişilik hücrede tutuluyor ve bir saat havalandırmaya çıkarılıyorlar. Özgür Çelik’in sağlık sorunlarının ilerlediğinin altını çizen aileler hapishanelerde devrimci tutsakların yaşadığı sorunlara dair kamuoyunun duyarlı olmasını istediler.

Ankara İHD’de basın açıklaması düzenleyen Abidin ve Özgür’ün aileleri, çocuklarına yönelik uygulanan ağır tecrit ve izolasyonun son bulmasını istediler. Çocuklarının bir biri ile iletişimlerinin kesildiğini aktaran aileler, çocuklarının başına gelebilecek her türden olumsuzluktan adalet bakanlığı ve hapishane idaresinin sorumlu olacağını belirttiler.

Aileler adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Abidin KAHRAMAN ve Özgür ÇELİK, verilen yalan ifadeler ve atılan iftiralar sonucu 13 yıldır cezaevindedirler. Çocuklarımız suçsuz. Ne var ki çocukların suçsuzluğunu kanıtlayacak bir mekanizmayı şimdiye kadar bulamadık. Hukuk denen şeyin eserini bulamadık bu ülkede. Biz 9 Ekim 1993’te insanlık dışı bir katliama maruz kaldık. Evimiz yakıldı ve üç canımız alçakça katledildi.

Bu katliamı yapan ve destekleyen kesimler, sağ kurtulan çocuklarımız aleyhine yalan ifadeler verdiler ve iftiralar attılar. Bu insanlık dışı katliama maruz kaldığımız yetmiyormuş gibi mağduriyet üzerine mağduriyet yaşatılıyor bizlere. Çocukların suçsuz olduğunu herkes biliyor, fakat hiç kimse bir şey yapmıyor ve yapmak istemiyor.

Çocuklar cezaevinde F tipi hücrelerde kalmasına rağmen, bu yetmiyormuş gibi 30 Mayıs sabahı saat 7.30’da, 30-40 kişilik gardiyan grubu, üç kişilik hücreyi basıp zorla, oğlum ve yeğenimi Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishaneye götürdüler.

Aradan geçen 35 güne rağmen çocuklarımız ağır bir tecrit altındadırlar ve tek kişilik hücrelerde tutuluyorlar. Adına S tipi denilen, fakat kafes olan bu izolasyon hücrelerinde sadece bir saatlik havalandırmayla sınırlı tutuluyorlar. Özgür ve Abidin’in kendi aralarında görüşmeleri ve ziyaret hakları engelleniliyor. Geçen hafta kendilerini ziyaret ettik. Çocuklar perişan durumdadırlar. Özellikle Özgür’ün sağlık durumu bozulmuş durumdadır. Dişleriyle ilgili sorunları var ve tedavi edilmiyor.

Çocuklarımıza özel bir tecrit uygulanıyor. Adalet Bakanlığı kendi koyduğu yasaları çiğniyor. Ağırlaştırılmış muhabbet olmamalarına rağmen sadece ikisine bu özel uygulama yapılıyor. Can güvenliklerinde endişe duyuyoruz. Bu çocukların başına gelebilecek en ufak bir olumsuzlukta başta Adalet Bakanlığı, cezaevi ve devlet yetkilileri sorumludur.

Kendisine insanım diyen herkesi duyarlılığa davet ediyoruz. Bir an önce bu özel ve keyfi tecrit uygulamasının sona erdirilmesini için elinizden ne geliyorsa yardımcı olmanızı rica ediyoruz.”

Devrimci tutsaklar Kahraman ve Çelik’in ailelerinden çağrı: Ağır tecrite son verilsin!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin