1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Devrimci Yol’cu Gökhan Gür’ün cenazesine polis saldırısı

Devrimci Yol’cu Gökhan Gür’ün cenazesine polis saldırısı

featured
service

Devrimci Yolcu Gökhan Gür’ün cenazesine polis saldırdı. Cenazeyi kaçırarak töreni engellemeye çalışan polis, en az 10 kişiyi gözaltına aldı

Devrimci Yolcu Gökhan Gür’ün cenazesine polis saldırısı: Cenazeyi kaçırmaya çalıştılar, gözaltılar var

22 Ağustos’ta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Devrimci Yolcu Gökhan Gür’ün cenazesi Ordu Perşembe’den kaldırıldı. Ancak Gür için düzenlenen törene polis saldırdı. Gür’ün ailesi, sevenleri ve yoldaşlarının katıldığı tören sırasında polis biber gazı sıktı.

Polis cenazeyi kaçırarak törene engel olmaya çalışsa da Gür’ün yoldaşları ve dostları polise engel oldu. Polis, en az 10 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltıların ardından ellerinde herhangi bir arama kararı bulunmamasına rağmen şehir dışından tören için gelenlerin bulunduğu otobüs polis tarafından arandı. Avukatlar duruma itiraz etti.

Avukatların gözaltına alınan müvekkilleriyle görüşmesine engel

Gözaltına alınanların sağlık kontrolünden geçirilmeden Emniyet’e götürüldüğünü aktaran avukatlar, kendilerinin de müvekkilleriyle görüştürülmediğini ifade etti. Emniyet içerisine alınmadıklarını aktaran avukatlar “Şu anda içeride gözaltına alınan müvekkillerimize işkence etseler Emniyet’e girerken sağlıklı olduklarına dair resmi kayıt olmayacak” dedi.


Gökhan Gür kimdir?

Gökhan Gür, 28 Mayıs 1958 tarihinde Ordu’nun Ünye ilçesinde doğdu. Perşembe Eğitim Enstitüsü’nden 1978 yılında mezun olarak Şanlıurfa Viranşehir’de daha sonra Birecik, Uzungöl ve Malatya’da öğretmenlik yaptı. Devrimci mücadele içinde yer aldığı için öğretmenlikten atıldı. 1984 yılında tutuklanarak Diyarbakır Hapishanesi’ne götürüldü. Tahliye olduktan sonra Ankara, İstanbul ve İzmir’de mücadelesine devam etti. 22 Ağustos 2022 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Kaynak: Gazete Yolculuk

Devrimci Yol’cu Gökhan Gür’ün cenazesine polis saldırısı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin