DFG raporu: 65 gazeteci hapiste

featured
service

Haber Merkezi: DFG’nin temmuz ayı raporuna göre, 4 gazeteci gözaltına alınırken 15 gazeteci ise kötü muameleye maruz kaldı. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), son bir ayda gazetecilere yönelik yaşanan hak ihlallerine yönelik hazırladığı, “2021 yılı Temmuz ayı gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporu” yayınladı.

Gazetecilerin gerçekleri halka ulaştırmak adına türlü zorluklardan geçildiği belirtlen raporda, iktidar kanadının kendine özgü bir medya/basın yaratma çabası ve gazetecileri kriminalize etme girişimleri, basın alanında hak ihlallerinin boyutunu artırdığı kaydedildi. Raporda, “Temmuz ayı içerisinde gazeteciler yine kendilerine yönelik hak ihlalleriyle boğuşmak zorunda kaldı. Bir ay boyunca soruşturmalar, davalar, yargılamalar hiç eksik olmadı. Bununla birlikte sahada haber takibi sırasında karşılaştıkları zorluklar meslektaşlarımızı ciddi anlamda zorlamaya başladı. Kolluk güçlerinin haber takibi yapan gazetecileri ellerinden geldiğince engellemeye çalışması ve çoğu kez şiddete başvurması da gazetecilerin çalışma koşullarını daha da zorlaştırmaktadır” denildi. 

‘Gazeteciler hedef gösterildi’ 

Suruç’ta katledilen 33 kişiyi anmak amacıyla yapılan gösterilere polisin sert müdahalesi söz konusu olduğuna yer verilen raporda, “İstanbul’da 8 gazetecinin pervasız bir şekilde polis şiddetine maruz kalması bizleri derinden endişelendiren bir duruma yol açtı. Yine ayın sonuna doğru Konya’da bir Kürt ailenin tüm fertlerinin ırkçı bir saldırıda katledilmesi sonrası yapılan protesto gösterilerinde gazeteciler yine hedef haline getirildi. Özellikle İstanbul’da 6 gazeteci önce ırkçı/faşist bir grubun saldırısına uğradı, ardından 2 gazeteci polis tarafından işkence edilerek gözaltına alındı. Tabi Ankara, Diyarbakır ve Van’da da benzer şekilde gazeteciler polisin şiddetine maruz kaldı. Yurt genelinde birçok toplumsal gösteride gazetecilerin direk hedef alınması, darp edilmesi, görevlerini yapmalarının engellenmesi ve özellikle de haberin karartılma çabası aslında iktidarın ve kolluk güçlerinin nasıl pervasızlaştığının açık göstergesidir” diye kaydedildi. 

‘Gazeteciler kimsenin ajanı değildir’ “Ülkenin tek kadın ajansı olan JinNews çalışanı iki kadın gazeteci kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kaldılar” denilen raporda, “Gazeteciler kimsenin muhbiri/ajanı değildirler. Devlet de, başka organizasyonlar da bir bilgi almak istiyorlarsa haberlerimize baksınlar. Temmuz ayı içerisinde Avrupa’da Kürt, muhalif siyasetçi ve gazetecilere yönelik 55 kişilik bir infaz listesinin oluşturulduğu haberi gündemin sıcak başlıkları arasındaydı. İsminin listede olduğu belirtilen gazeteci Erk Acarer, önce evinde saldırıya uğradı sonra da evinin önüne tehdit mesajı bırakıldı. Yine gazeteci Celal Başlangıç da Alman polisleri tarafından infaz listesinde ismi olduğu için uyarıldı” ifadeleri yer aldı. 

Raporun devamında şu bilgilere yer verildi: 

* Gözaltına Alınan Gazeteciler : 4 

* Gazetecilere İşkence ve Kötü Muamele: 15 

* Saldırıya Uğrayan Gazeteciler : 14 

* Tehdit ve Ajanlık Dayatması : 4 

* Haber Takibi Engellenen Gazeteciler: 12 

* Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler : 2 

* Hakkında Dava Açılan Gazeteciler: 1 

* Cezalandırılan Gazeteciler: 1 kişiye; 11 ay 20 gün hapis,1 kişiye uzaklaştırma cezası 

* Yargılaması Devam Eden Gazeteciler: 17 dosya, 56 gazeteci 

* RTÜK Cezaları: 6 kanala 15 ceza 

* İnternet Erişim Engeli : 283 haber, 7 internet sitesi, 2 dijital medya içeriği 

* İşine Son Veriler Gazeteciler: 1 

* Tutuklu Gazeteci Sayısı (04 Ağustos 2021 itibariyle): 65 

DFG raporu: 65 gazeteci hapiste

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin