1. Haberler
  2. DUYURULAR
  3. DHP’den 1 Mayıs’a çağrı

DHP’den 1 Mayıs’a çağrı

featured
service

Haber Merkezi: Enternasyonel proletaryanın birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs işçi bayramına sayılı günler kaldı. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere yedirilen bu yılki 1 Mayıs, sarı sendikaların komprador burjuvazinin temsilcisi kliklerin peşine takılarak, onlara hizmet odaklı kutlama çalışmaları, küçük burjuva reformist çevreleri de peşinden sürüklemekte. “Yasaklı son Taksim olacak, emeğe özgürlük gelecek” gibi işçi sınıfı ve emekçi tüm kesimlere sahte vaatlerin pompalandığı, yaklaşan 1 Mayıs için birşey ifade etmeyecek olan bu sloganlar 15 Mayıs itibariyle sermaye devletinin ve onun sözcülüğünü üstlenecek hükümetin gerçek niteliğini bir kez daha gün yüzüne çıkaracaktır.

Proletaryanın birlik, mücadele ve dayanışma günü vesilesiyle açıklama yayımlayan devrimci kurumlar işçi sınıfının gerçek gündemiyle, taleplerini haykıracağı kitlesel bir 1 Mayıs olması noktasında çağrılar yapmakta. Bu minvalde açıklama-çağrı yapan Demokratik Haklar Platformu da “İşçi sınıfı, emekçi köylülük ve ezilen tüm halk kesimlerinin “zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi yoktur, kazanacağı bir dünya vardır” şiarıyla mücadele etmeye ihtiyaç vardır diyor halkımızı bu 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz.” ifadelerini kullanarak 1 Mayıs’ın işçi sınıfının gündemine odaklı geçmesi için çağrıda bulundu.

Demokratik Haklar Platformu’nun yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Kapitalizmin varlığı artı emek gaspına bağlıdır. Sadece artı ürünü, artı emeği gasp etmekle kalmıyor, ardında sakatlar ve ölüler cehennemi bırakıyor. Kâr oranını artırma adına işçiyi güvencesiz çalışma koşullarına sürüyor ve bunun sonucu olarak işçi cinayetleri ar- tarak devam ediyor. Burjuvazi işçi katliamlarına kaza demektedir. 

Kapitalizmin emperyalist batı ülkelerinde 1800’lü yıllarda kırsaldan, kentlere taşıdığı halk kitlelerini uzun çalışma koşulları, eşit işe farklı ücret tarifesi ile çalıştırması yani kadın ve çocuk işçileri daha fazla sömürmesi haklı tepkilere yol açmış. Henüz gençliğe dahi evrilme aşamasında olmayan çocukları sömürmesi, konut sorununu içinden çıkılmaz bir mertebeye vardırması dönemin Amerikasında ve Avrupasında, işçileri ve halk kitlelerini çeşitli örgütlenme arayışlarına itmişti. Bunun neticesinde Avrupada ve Amerikada burjuvazi ve devletle işçi sınıfı arasında kanlı çarpışmaların yaşandığı, uzun zamana yayılan mücadeleler sonucu, bugün tüm dünyada kazanılmış hak olan grev, sekiz saatlik çalışma ve yıllık izin, emekçilerin sigortalanması vb haklar kazanıldı. Bir mayıs için, bir mayısı yaratan tarihin ve tarihsel mücadelelerin unutulmaması elzemdir.

Kapitalist barbarlığa karşı uluslararası işçi sınıfı 1 Mayıs’ı birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlamakta. 1 Mayıs 1886’da Chicago’da işçiler ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi, uzun çalışma sürelerinin kısaltılması, iş güvenliği vb hak ve talepler için eyleme geçti. Burjuvazi sokak çeteleri ile anlaşarak greve çıkmış 40 bin işçinin üzerine saldı. Çetelerin saldırısı sonucu, sokak çeteleriyle mücadele eden işçilere polis hedef gözeterek ateş açtı. İşçi sınıfı haklı öfkeyle sert karşılık verdi. Ayaklanmanın bastırılması sonucu devlet dönemin işçi liderlerine idam cezası yağdırdı. Dört işçi lideri idam edildi, onlarca işçi tutuklandı. 1889’da Paris’te toplanan İkinci Enternasyonal, idam edilen işçilerin anısına Chicago’da protestoların başladığı gün olan 1 Mayıs’ı “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” ilan etti. Tam da bu yüzden 1 Mayıs Kızıdır Kızıl Kalacak! diyoruz.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da 1 Mayıs işçi bayramı tarihi kanla yazılmıştır. 1977’de Taksim’de buluşan işçilere ateş açıldı ve izdihamda 37 işçi hayatını kaybetti. Sonrası süreçlerde Taksim meydanı işçilere kapatıldı. Birinci sınıf işçi düşmanı AKP hükümeti 2010 yılında Taksim’i işçilere açarken, göstermelik lütfunu emek düşmanlığıyla, iş cinayetleriyle perçinledi. Suriye’de yaşanan iç savaşa kendi ajandası ve yağmacı kültürü ile Amerikan uşaklığı için katılan TC devletinde 1 Mayıs Taksim alanı işçi sınıfına tekrar kapatıldı. İşçi sınıfına ve devrimcilere dönük hak gasplarıyla yüklü bir dönemin kapısı açıldı. 22 yıllık AKP döneminde binlerce işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 

İşçi sınıfı, emekçi köylülük ve tüm ezilen halk kitlelerinin açlık, yoksulluk, sefalete mahkum edildiği bu günlerde, imaj yenilemek adına seçimler yapılacak. Sömürünün derinleştiği, işsizliğin, açlığın canlar almaya devam ettiği günümüzde, işçi sınıfının kendisi için sınıf olma ve mücadele etmekten başka çaresi yoktur. Seçimlerde hiçbir parti, kişi sömürü düzenine karşı işçi sınıfının kurtuluş amacına hizmet etme noktasında çalışma iddiasında bulunmadığı gibi, mevcut düzenin devamı için yola çıkmış bulunmaktadır. 

6 şubat 2023 Maraş pazarcık merkezli deprem sonrası, acil kamulaştırma hamlesi ile rantçı burjuvazi ve onun siyasal hempaları depremzede halkımızın arsa ve arazilerine çökme derdinde. Dahası bölge işçi sınıfını daha fazla yoksullaştırıp, Hatay ve civar deprem bölgesi illerde işçi ve emekçileri çalışma kampı tarzı ile düzenlenmiş konteyner kentlere mahkum etme çabasında. Tüm bunlar geleceğimiz için örgütlenmek ve parlamentoyu değil sokakları siyaset yapacağımız ortama çevirmemiz gerektiğini gösteriyor.

İşçi sınıfı, emekçi köylülük ve ezilen tüm halk kesimlerinin “zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi yoktur, kazanacağı bir dünya vardır” şiarıyla mücadele etmeye ihtiyaç vardır diyor halkımızı bu 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz.

YAŞASIN 1 MAYIS!

WEŞ BO 1Ê GULANE!

BIJI YEK GULAN!

Demokratik Haklar Platformu “

DHP’den 1 Mayıs’a çağrı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin