Dijital Oligarşinin Doğuşu: Trump Yasağı ve Sosyal Medya Rusçuku

featured
service

Raul Diego

6Ocak’ta, ABD Kongre Binası’nda gelişen olaylar Twitter’da tartışılırken, siyasi yelpazenin bir tarafında tahmin edilebileceği üzere fikir yağmuru birikti. Ana akım bilginlerin demokrasi sembollerine saygısızlık ve benzer kalpten kanayan liberal retorik olarak nitelendirdikleri şey üzerine öfke, muhalif kampın sözde “isyancılar” ya da sosyal için yaratılmış tweetleri destekleme eğiliminden çok daha yaygındı. medya darbesi.

Kolluk kuvvetleri unsurları ile Kongre binasına baskın yapan Trump sadık tarafları arasındaki açık gizli gizli anlaşmanın kanıtı akşam boyunca ortaya çıkmaya başladı ve başkanın sözde “darbe” girişiminin ortaya çıkan anlatısına bir ölçüde güven verdi. Aynı zamanda, çok sayıda takipçiye sahip olan Kongre üyeleri, taciz olayına karışmış gibi görünen Kongre üyelerine karşı görevden alma ve diğer misilleme tedbirleri çağrısında bulunmaya başladı .Trump’ın Brian Becker ile Yaptığı Darbe Girişiminin Sonuçlarını AçmakDan Cohen’e, Trump’ın Kongre Binası’ndaki ayaklanması hakkında bildiklerimizi tartışmak üzere Sosyalist Programın sunucusu Brian Becker eşlik ediyor.MintPress News Dan Cohen | 14 Oca 

İki gün sonra, en sesli kullanıcı tabanı arasında gerginliğin artmaya devam etmesinin ardından, ünlü sol eğilimli sosyal medya platformu, Donald Trump’ın Twitter hesabını “şiddeti daha fazla kışkırtma riski nedeniyle” kalıcı olarak yasaklayarak kendi başına bir darbe yaptı ve “aşırılıkçı” davranışları hedef alan yenilenmiş kurallarına ters düşen 70.000 hesabı toplu bir şekilde tasfiye etmeye başladı .

Yasak, The Verge ve Raw Story gibi sol eğilimli bir dizi medya kuruluşu tarafından kutlandı ; birincisi , Twitter’ın ve diğer sosyal medya ağlarının eylemlerinin, “çaresiz bir duruma çaresiz bir tepki” olarak haklı gösterilmesinin tüm yollarını ayrıntılarıyla açıklayan bir makale yayınlayarak , Stalinist Rusya’nın gerçek hayattaki tasfiyeleriyle karşılaştırmaları tutarsız bir şekilde küçümseyerek, ” “sahadaki gerçekler”, sanal yayından kaldırmalar için meşru bir bahane olarak.

Tahmin edilebileceği gibi, Fox News gibi muhafazakar yayınlar , önlemleri Big Tech’in iktidarı ele geçirmesi olarak kınadı ve protestolar, Donald Trump’ı küçümsemesinin hiçbir zaman sır olmadığı Alman Şansölyesi Angela Merkel’in görevden alma kararını bir devletin güçlerini gasp eden bir “dijital oligarşinin” uyarısında bulunan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie tarafından paylaşılan bir görüş ” sorunlu “.

İdeolojik hizipler arasındaki müstehcen karşılıklı konuşmada eksik olan ve diledikleri herhangi birini yasaklama veya yetkilendirme yetkisine sahip özel şirketler oldukları iddiasında bulunmayan, Twitter, Facebook ve diğer tüm büyüklerin gerçeğidir. sosyal medya platformları, başlangıçta devletin organlarıdır ve yaptıkları hiçbir şey, hizmet ettikleri güçlerin nihai tasarımlarının dışında kalmaz. 

Bu platformların, kendi hizmet şartlarını ihlal ederek Amerikan ve Atlantik çıkarları için düzenli olarak siber keşif misyonlarına nasıl katıldıklarına dair çok sayıda örnek bulunmaktadır; örneğin NATO komutanlarının, karşı savaşlarında füze saldırı hedeflerini seçmek için Twitter kullanıcıları tarafından sağlanan koordinatlardan yararlanması gibi. 2011’de Libya. Sosyal Medya Devleri Trump’ı Yasakladı, Ama Gerçek Sansür Filistinlilere aitFacebook ve diğer sosyal medya kazanımları, nefret söylemiyle mücadele kisvesi altında Filistinlileri sansürledikleri için eleştirilere maruz kaldılar.MintPress Haberleri Jessica Buxbaum 15 Oca

Facebook’un yakın zamanda oluşturduğu gözetim kurulu , İsrail Adalet Bakanlığı Direktörü olarak görev yaptığı süre boyunca sosyal medya devinden binlerce Filistinli gönderinin kaldırılmasından doğrudan sorumlu olan Emi Palmor’u içeriyor. O, Amerikan çıkarlarına açık sempati duyan diğer kişilerle birlikte, şimdi küresel sosyal ağda yerinden edilme meseleleriyle ilgili her türlü anlaşmazlıkta son sözü söylemekle görevli resmi bir kurumda oturuyor. 

1972’den beri seni takip ediyorum

Yasha Levine’in ufuk açıcı çalışması “Gözetim Vadisi” nde, İnternetin askeri kökenleri ve sosyal medya şirketlerinin federal ve yerel kanun yaptırımlarıyla yakın ilişkileri açıkça ortaya konuyor. Twitter, Facebook ve diğer Silikon Vadisi devleri, yaratılmalarından bu yana kitle izleme ve gözetleme kapasitelerini artırmak için kolluk kuvvetleriyle el ele çalıştı.

Yüz tanıma teknolojilerinden toplu kullanıcı gönderi geçmişine kadar, bu platformlar şu anda içinde yaşadığımız yaygın gözetim durumunun gelişiminde çok önemli bir bileşen olmuştur. Kitabın önsözünde Levine, Oakland, California’da şehir çapında bir polis gözetim merkezi oluşturma girişimini ayrıntılarıyla anlatmaktadır. Önerilen merkezin NSA, CIA ve askeri yüklenicilerle olan sinsi bağlantılarını gizlemeye çalışan yerel vatandaşların ve mahremiyet savunucularının yoğun muhalefetini çeken “Etki Alanı Farkındalık Merkezi” (DAC) adını verdi.

Diğer yeteneklerinin yanı sıra, kontrol merkezi, kuruluşa herhangi bir tehdit oluşturan bireyleri veya grupları izlemek için sosyal medya beslemelerini “bağlayabilecektir”. DAC projesi, angaje olmuş bir halk tarafından başarılı bir şekilde mağlup edilmiş olsa da , benzer girişimler ülke çapındaki kolluk kuvvetleri genelinde hızla uygulandı ve sorunlu kabul edilen siyasi grupları izlemekle kalmayıp içine sızmak için de mükemmelleştirilmeye devam ediyor. Patlayan Bir Ulus: Dijital Zorbalık, Ayaklanma ve SıkıyönetimJohn ve Nisha Whitehead, Capitol protestolarının anayasal sonuçları ve bunu izleyen sosyal medyayı dağıtma üzerine.MintPress Haberleri John Whitehead 13 Oca

İnternetin öncüsü ARPANET’in savaş karşıtı protestocuları gözetlemek için kullanıldığı 1970’lerin başından itibaren, günümüzün teknolojik ekosistemini oluşturan devasa makine, yaratıcılarının orijinal niyetlerinden sapmadı ve çoğu zaman bir karmaşıklık düzeyine ulaştı. zorlukla anlayabiliyoruz.

Sosyal medya aracılığıyla gözetim altında tuttuğumuz hayatlarımıza dayanan ısmarlama reklamlar üreten görünüşte zararsız reklam hedefleme algoritmaları, mikro hedefli mesajlaşma yoluyla insanların siyasi fikirleri üzerinde doğrudan etkiyi ve yeterince güçlü olan daha sinsi yöntemleri içeren çok daha uğursuz bir kontrol mimarisini gizler. insanların gerçek davranışlarını etkilemek için.

Amatör bal küpleri ve gözetim devletinin zaferi 

Sosyal medyayla ilgili en büyük yanılgılarımızdan biri, Twitter ve Facebook gibi platformların insanların sesini temsil ettiği ve herkesin girip fikirlerini dile getirebileceği yeni “kamusal alan” olduklarıdır. Bu algı yüzeyde biraz su tutsa da , daha yakından bir inceleme, bu platformların sadece vox populi olarak zekice gizlenmiş propaganda araçları olduğunu ortaya koyuyor .

2019’daki bir Pew Research araştırmasına göre , tüm tweetlerin% 80’i Twitter kullanıcılarının yalnızca% 10’u tarafından oluşturuldu. Görünüşte sol eğilimli sosyal medya platformunda hesabı olan çoğu insan, nadiren tweet atıyor. Buna ek olarak, içeriğin büyük bir kısmı, çok sayıda takipçiye sahip hesaplar ve çoğu durumda, esas olarak yerleşik ana akım medya kişiliklerini temsil eden doğrulanmış hesaplar tarafından oluşturulur.

Sosyal ağın kullanıcı tabanının bu küçük kısmının benimsediği siyasetin, platformun kendi algoritmaları tarafından güçlendirildiği ve tüm algoritmaların yaptığı gibi önyargılar içerdiği gösterildiğinden , bu platformların bir tür kamuoyunu temsil ettiği algısı ortaya çıkmaktadır. çok tehlikeli bir varsayım.

Capitol Hill’deki olayın bir sonucu olarak görünüşte başka bir sosyal medya platformunda gelişen ve Twitter’da hızla yayılan bir meme, rahatsız edici bir şekilde yansıtılıyor. Ertesi gün 7 Ocak’ta yayınlanan bir tweet , Washington DC’deki bir kadının fotoğraflarını ileterek ülkenin başkentini ziyaret ederken takılmak isteyen “isyancıları” tuzağa düşürmek için Bumble flört uygulamasındaki profil tercihini “muhafazakar” olarak değiştirdiğini iddia etti.

Tweet yüz binlerce ‘beğeni’ aldı ve binlerce kez retweetlendi. Yorumlar, sıradan Amerikan vatandaşlarının diğer Amerikan vatandaşlarına karşı yaptığı görünüşte kendiliğinden bir iftira operasyonu anlamına gelen ezici desteği ifade etti. Böyle bir durumda, memin kendisinin doğru olup olmadığının, Twitter, Facebook ve yayıldığı diğer platformların, kendi kendini izleme fikrini normalleştirme ve onayı oluşturma ve tasarımlarını getirme gibi nihai etkiye sahip olması gerçeğiyle hiçbir ilgisi yoktur. gözetim durumu tam daire.

Feature photo | Ben Heine | Shutterstock

Kaynak:mintpressnews.com

Dijital Oligarşinin Doğuşu: Trump Yasağı ve Sosyal Medya Rusçuku

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin