1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. DİSK-AR: GENİŞ İŞSİZLİK 7 MİLYON 607 BİN

DİSK-AR: GENİŞ İŞSİZLİK 7 MİLYON 607 BİN

featured
service

Haber Merkezi: DİSK-AR, TÜİK’in “işsizlik oranı düştü” diye verdiği verilere karşı İŞKUR verilerini ortaya koyarak “İki kurumun işsiz sayıları arasındaki farklar birbirinden zıt bir eğilim izlemektedir” dedi. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “İşsizlik ve İstihdamın Görünümü” adlı rapor yayınlayarak ülkedeki dar ve geniş işsizlik verilerini açıkladı. 

GENİŞ İŞSİZLİK 7 MİLYON 607 BİN

Raporda geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 607 bin olurken işsiz sayısının salgından bu yana 1 milyon 35 bin arttığı ifade edildi. Yine raporda geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 20,4 olduğu ifade edilirken geniş işsizlik oranının ise 28,3 olduğu vurgulandı. 

TÜİK’E GÖRE İŞSİZLİK AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2022 yılı Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçlarının bugün yayınladığını aktaran DİSK-AR, TÜİK’in şu verilerini yer verdi: “Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 10,3, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 20,4 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2022 Haziran ayında bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu” 

‘ZIT BİR EĞİLİM İZLENİYOR’

DİSK-AR, yayınladığı raporda TÜİK ve Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) yayınladığı raporlarda sayısal verilerin zıt eğilimlerde bulunduğunu belirtti. DİSK-AR raporun bu kısmına ilişkin şu ifadelerde bulundu: “İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayıları kayıtlara, TÜİK’in işsizlik verileri ise ankete dayalı olarak hesaplanmaktadır. İki kurumun metodolojileri farklı da olsa İŞKUR tarafından aylık istatistik bültenlerinde açıklanan kayıtlı işsiz sayıları işsizliği anlamamız açısından önemli göstergedir. Olağan seyirde İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayılarının TÜİK’in işsiz sayılarına yansıması beklenir. Ancak uzun bir süredir iki kurumun işsiz sayıları arasındaki farklar birbirinden zıt bir eğilim izlemektedir.

‘OYSA UÇURUM ARTIYORDU’

İŞKUR’un Haziran 2021 ile Haziran 2022 arasında son 1 yıllık dönemde kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 950 binden 3 milyon 568 bine yükseldi, kayıtlı işsiz sayısında yaklaşık yüzde 21’lik bir artış gerçekleşti. TÜİK’e göre ise son 1 yılda dar tanımlı işsiz sayısı 136 bin kişi azaldı. İŞKUR’a göre son 1 yılda toplamda 617 bin kişi işsiz olduğu için İŞKUR’a başvurdu. Bu başvuruların 329 bini kadın, 288 bini ise erkek işsizlerden oluştu. Son 1 yılda İŞKUR’a kayıtlı kadın işsizlerin sayısı 329 bin iken TÜİK’e göre ise son 1 yılda kadın işsizliği 129 bin arttı. Erkek işsizliği ise 99 bin azaldı. Cinsiyete göre TÜİK ile İŞKUR arasındaki uçurumun artmaya devam ettiği görülmektedir. Bu sebeple İŞKUR ile TÜİK arasındaki sayılardaki bu uyumsuzluğun sorunlu olduğunu düşünüyoruz” 

Raporun özet kısmında ise şu maddeler yer aldı;

“ * TÜİK ve İŞKUR verileri arasında ciddi fark sorunludur!

* Kadın işsizliğinde artış sürüyor!

* Geniş tanımlı kadın işsizliği işsizlik türleri arasında en yüksek kategori genç kadınlarda gerçekleşti!

* Geniş tanımlı ve dar tanımlı işsizlik arasındaki fark açılmaya devam ediyor!”

DİSK-AR: GENİŞ İŞSİZLİK 7 MİLYON 607 BİN
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin