Diyarbakır Barusu’nun ‘infaz yönetmeliği’ hakkında açtığı dava reddedildi

featured
service

Haber Merkezi: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Mart ayında yayımlanan “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik”te yer alan bazı maddelerin yürütmesinin durdurulması için Diyarbakır Barosu’nun Danıştay’da açtığı dava reddedildi.  

Diyarbakır Barosu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Mart ayında yayımlanan “Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik”e karşı Danıştay’a başvurdu. 

Baro, yönetmelikte yer alan avukat-müvekkil görüşmesinin izlenmesi, kayda alınması, kısıtlanması, avukatın belge ve notlarına el konulmasını düzenleyen 72/2-d,e ve 72/3-5-6-8-9’uncu fıkraları ile insan onuruna aykırı olarak tutsakların çıplak aranmasını düzenleyen 34/2-a,b,c,ç fıkralarının yürütmesinin durdurularak, iptal edilmesini talep etti.  

Danıştay 10’uncu Dairesi, davanın durumu ve uyuşmazlığın hukuki niteliğine göre, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27’nci maddesinde öngörülen koşulların bu aşamada gerçekleşmediği iddiasıyla, yürütmenin durdurulması talebini reddetti. 

Diyarbakır Barusu’nun ‘infaz yönetmeliği’ hakkında açtığı dava reddedildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin