Diyarbakır ve Şırnak’ta hapishanelerde devam açlık grevleriyle ilgili basın açıklaması

featured
service

Haber Merkezi: PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tecrid koşullarının sonlandırılması talebiyle hapishanelerde başlatılan ve 55’nci gününü geride bırakan açlık grevlerine ilişkin Diyarbakır ve Şırnak’ta basın açıklaması gerçekleştirildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü, tutukluların tecride karşı başlattığı süresiz dönüşümlü açlık grevlerine ilişkin Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Hakların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Tevgera Jînen Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) katıldı.

DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, Türkiye’de onlarca hapishanede, sayıları tam bilinmemekle beraber, yüzlerce tutuklu ve hükümlünün başlattığı süresiz dönüşümlü açlık grevinin 55’inci gününde devam ettiğini belirterek, “Yıllardır siyasal sorunlardan kaynaklı kangrenleşen cezaevi sorunları, başta tutuklular olmak üzere bütün toplumu etkilemektedir. Yaşanan bu sorunlara iktidarlar kendi bakış açılarıyla yaklaşmakta, sorunları görmezden gelmekte ve yok saymaktadırlar. Oysa devlet kontrolünde olan cezaevlerinde temel hak ve hukuk güvence altında olması gerekirken bilakis görevliler eliyle ortak yaşam standartları hiçe sayılmakta, keyfi cezalar, işkenceler, hasta tutukluların tedavilerinin geciktirilerek ölümlerine neden olan sonuçlarla karşı karşıya kalınmaktadır.” dedi.

Gülmez daha sonra başta A. Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılarak, yasal ve anayasal hakların yerine getirilmesi gerektiğine değinerek zaten yaşam koşullarının kötü olduğu hapishanelerde pandemi ve açlık grevlerinden kaynaklı ölümlerin yaşanmaması için diyalog çağrısı yaptı.

PANDEMİDE SAĞLIK KOŞULLARI

Gülmez, son süreçte Türkiye’de ve dünyada Covid-19 pandemisi nedeniyle koşulların daha da kötüleştiğini ifade ederek, “Onlarca tutuklu ve cezaevi görevlisi bu hastalığa yakalanmıştır. Böylesi bir dönemde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan hasta ve engelli tutsaklar bir de sağlık koşullarıyla boğuşmaktadırlar.” diye konuştu.

Basın açıklaması “Bijî berxwedana zindana” sloganıyla son buldu.

TOPLAMA KAMPI UYGULAMALARI

Şırnak’ın İdil ilçesinde de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütü tarafından açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. “Açlık grevindeki siyasi tutsakların talepleri kabul edilsin, ölüm değil çözüm” pankartının açıldığı açıklamaya HDP Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş ve HDP ilçe yöneticileri ile tutuklu yakınları katıldı. Hazırlanan basın metnini HDP İdil İlçe Eşbaşkanı Yasin Öztaş okudu.

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin boyutlarının korkunç bir seviyeye gelmeden tutsakların istekleri ile ilgili gerekli görüşmeler yapılması gerektiğine vurgu yapan Öztaş, “Yaşanan bunca hak ihlallerini artık cezaevi sorunları olarak tanımlamak mümkün olmayıp cezaevlerinde dayatılan bu uygulamalar, toplama kamplarının uygulamalarını aratmamaktadır. Bugün cezaevlerinde yaşanan bu ihlaller, aslında yargılama süreçleri ile başlayan ihlallerdir.” ifadelerini kullandı.

Açıklama “Bijî berxwedana zindana” sloganıyla son buldu. (MA)

Diyarbakır ve Şırnak’ta hapishanelerde devam açlık grevleriyle ilgili basın açıklaması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin