Doğa ve Çevreyi Katleden Emperyalistler Zirvelerle Çözüm Üretemezler

service

Glasgow’da, 31 Ekim-12 Kasım tarihlerinde ki COP26 iklim zirvesinde, dünya hükümetleri sözüm ona bir çözüm olarak, iklim değişikliğini sınırlamanın yollarını ve hedeflerini tartışıyor.

Almanya, 2022’nin sonuna kadar yurtdışında fosil yakıtların finansmanını aşamalı olarak sona erdirme girişimine katılıyor. Bu, Çevre Bakanı Sekreteri Jochen Flasbarth tarafından, Salı günü Glasgow’daki BM iklim konferansında açıklandı.

Flasbarth, Almanya’nın İngiliz COP başkanlığının girişimine katılmasını geçte olsa açıkladı. Almanya, gaz altyapısına yatırımların münferit durumlarda hala mümkün olduğuna dair teyit aldığı için katılımını mümkün gördü.
Flasbarth’a göre bu, kömürü aşamalı olarak bırakıp yenilenebilir enerjilere geçerken bir köprü adımı olarak görmekteler. Yeşil hidrojen üretimi için de doğal gaza ihtiyaç vardır.

Geçen perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri ve yaklaşık 20 diğer ülke hükümetleri, gelecek yılın sonuna kadar yurtdışındaki kömür, petrol ve doğal gaz projelerini finanse etmeyeceklerini açıkladılar.

Ancak genelde zirve toplantılarının sonuçları, bu hedeflerin hayata geçirilemeyeceğini ve sadece bu noktada beklentide olan kitlelere bir şeyler ve uğraşların olduğu görüntüsü verildiğini göstermekte.
Dolayısıyla, sermaye devletleri ve siyaseti yöneticilerinden, gerçek çevreyi koruması için bu kadar acil önlemler beklemek ahmaklık olur. Tam tersine, burjuva İktidarlar iklimi koruma bahanesiyle işçi haklarını gasp ediyor ve aşırı kar için ürettikleri krizleri, işçilere ve geniş halk yığınlarına fatura ediyor.

Bu hafta sonu sokaktaki protestoya binlerce gösterici katıldı. Uluslararası Devrimci, ilerici ve çevre sorunu noktasında hassas olanlar bu protestoların bir parçasıydı. Glasgow da on binlerce çevreci sokakları inletti. Almanya, Fransa, Brezilya, Polonya, İsveç, İsrail, İrlanda, Belçika, ABD, Hong Kong, İngiltere, İskoçya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da kimi güçlü kimi cılız protestolar gerçekleşti.

Emperyalist kapitalist sistemin azami kar hırsı hiç bir engel tanımamaktadır. Bu nedenle para ve aşırı kar’a endeksli ticari eylemleri yanlız Çevre’ye değil, yaşamsal olan her alana zarar vermekte.
Eğer bu sistem ve talan siyaseti durdurulmaz ve yerine planlı sosyalist iktisadi yapı için devrimler gerçekleşmezse;
Önümüzde’ki yıllarda atmosferin daha sıcak olmasından kaynaklı, buzullar eriyecek ve bazı yerleşim alanları denize dahil olarak zorunlu iklim kaynaklı göçler olacak. Yine insan hayatını kaosa sürükleyecek gelişmeler meydana gelecektir. Örneğin gezegenin ortalama sıcaklığından 4 C lik sapmanın kitlesel ölümlere yol açacağına dair bilim insanlarının öngörüleri uzun süredir dillendirilmektedir.


Elbette devrimler ve sosyalizmi beklememeksizin şimdiden bu ve benzeri çelişki temsil eden konularda örgütlenmeli ve bu noktada oluşturacağımız her yapılanmayı ve cepheyi planlı sosyalist iktisadi yani devrim yürüyüşümüzün bir alanına dönüştürmeliyiz.
Sistem muhalifi toplumsal yapılanmalar bu konularda hassas ve duyarlılar. Ama çevre hareketlerinin ciddi bir devrimci önderliğe sahip olmaksızın, ulaşabildikleri etki; ancak sorunları görünür hale getirme ve çözümler noktasında tıkanma ile sınırlıdır.
Canlı yaşama ve toplumsal sorunlara bilimsel yaklaşan devrimci siyasi aktif faaliyet yürüten bizler ve uluslararası Maoist güçlerin bu noktalarda daha derli toplu ve merkezileşmiş karar mekanizmalarına ihtiyacı var. Uluslararası sorunları, uluslarası platformlarda tartışarak ve somut çelişkileri hedef alan çözümleri proğramlaştırarak, örgütlü mücadele ile kesin çözümlere kavuşturabiliriz .
Önümüzdeki yıllarda emek sermaye çelişkisinin önemli bir timologisi olan çevre sorununa ciddi eğilirken bu çelişkide entripoya geçit vermemeliyiz.
Dünya halkları ve işçi sınıfının muzaffer başarıları ancak bu felaket ve talan politikalarına son verebilir. Dolayısıyla her sınıf bilinçli militan bu konuda bulunduğu alanda aynı zamanda bir çevre hareketi kadrosu olmalıdır.

Serdar Okan

Dipnot:Timologi: Değer felsefesi, değer teorisi veya değer teorisi, genel değerler doktrinidir. Entripo: Çoğunlukla bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik (kaos) olarak tanımlanır.

Doğa ve Çevreyi Katleden Emperyalistler Zirvelerle Çözüm Üretemezler

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin