Dünya Savaşı’na hazırlık olarak ekonominin ayrıştırılması

featured
service

Alman sermayesinin ve devletin, kendisini Rusya da dahil olmak üzere daha büyük güç bloklarının kaynaklarından bağımsız kılma konusunda giderek artan bir çıkarı var. Ahlaki argümanlar tekrar tekrar “Diktatörlerden gaz yok” şeklinde ortaya atılıyor. Ancak ekonominin çözülmesinin aslında konsolide olmuş bir Batı ahlakıyla çok az ilgisi var ve daha çok bir üçüncü dünya savaşı hazırlıklarıyla ilgisi var. 

Tabea Karlo

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte, dünyadaki çatışmalar şüphesiz yeni bir tırmanma seviyesine ulaştı ve bir sonraki büyük dünya savaşı aniden öncekinden kilometrelerce daha yakın görünüyor.

Birçok durumda, Üçüncü Dünya Savaşı hakkında konuştuğumuzda, öncelikle daha küçük taktik nükleer silahların kullanılmasını kastediyoruz. İlk gerçekten büyük nükleer silahlar kullanılır kullanılmaz, dünya tamamen harabeye dönecekti. Ancak bu “küçük” nükleer silahların kullanımı bile dünya ve nüfusu üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Böyle bir durumda bizim için bir kazanç olmadığının farkında olmalıyız. İşçi sınıfının kitlesel kesimleri, dünyanın büyük güçler arasında yeniden paylaşılması uğruna ölecekti. Sonunda hangi devletler kombinasyonu kazanırsa kazansın, milyonlarca ve milyonlarca insan her taraftan hayatını kaybedecektir. Bu, Ukrayna ve gelecekteki bir dünya savaşı konusunda savaş çığırtkanlığına karşı zaten mücadele etmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Ancak bu aynı zamanda son haftalarda olanları ve önümüzdeki haftalarda neler olacağını çok yakından izlememiz gerektiği anlamına geliyor. Eğer “ahlaki” argümanlarla şu ya da bu savaş çığırtkanının yanında yer almaya ya da işçi sınıfı pahasına önlemleri kabul etmeye ikna edileceksek, o zaman her zaman gerçek motivasyonu sormalıyız.

Savaş hazırlıkları sadece silah siparişi vermekten ibaret değildir.

Bu, dünya ekonomisinin ayrıştırılması sorunu için de geçerlidir. Son haftalarda “Barış için dondurucu” gibi cümleler defalarca dile getirildi. “Biz” “Almanlar” olarak kendimizi bir an önce Rus gazından bağımsız kılmalıyız. Ama bu “biz” bir komedidir. Sonunda, savaştan en çok acı çekecek olan biz, emekçiler ve çocuklarımızdır, hükümet başkanları ya da silah şirketlerinin yönetim kurulları değil. Bizim, işçi sınıfı olarak, savaşla hiçbir ilgimiz yoktur. Bu yüzden Rusya’nın mümkün olduğunca kan kaybetmesine izin verme taktiği bizim çıkarımıza değildir.

Gerçek şu ki, bir dünya savaşı istemiyoruz ve bunun hazırlıklarını desteklemek ya da bunun için araçsalize edilmemize izin vermek bizim çıkarımıza değil. Ancak küresel ekonominin ayrıştırılmasının tam da böyle bir hazırlık olduğu da bir gerçektir.

Bir dünya savaşına liderlik edebilmek ya da en azından hayatta kalma şansına sahip olmak için, bugün devletler artık sadece askeri olarak hazırlanmak zorunda değiller. Daha ziyade, bugün böyle bir savaş için hazırlıkların büyük bir kısmı ekonomik sektörde gerçekleşmektedir. Bu, bugün Ukrayna savaşında zaten belirgindir.

Almanya bağımlılığını azaltmak istiyor

Alman devleti, komşu ülkelerin AB’den gelen taleplerine uyamıyor ve son haftalarda Rusya’ya yönelik yaptırımların büyük bir kısmını engelledi. Bunun temel nedeni, özellikle doğal gaz söz konusu olduğunda, hala Rusya’ya bağımlı olmasıdır.

Dolayısıyla, Rus gazından kopmak mutlaka “bizim” çıkarımız değildir, çünkü aslında bu önlem Ukrayna’daki savaşı sona erdirmeye hizmet etmemektedir. O, Rus sermayesini zayıflatmaya ve bir dünya savaşı durumunda kendisini ekonomik olarak bağımsız kılmaya hizmet eder.

Bugün, Alman sermayesi için ekonomik bağımsızlık, Bundeswehr için milyarlarca yıldan daha önemlidir. Sadece askerler ve askeri teçhizat değil, aynı zamanda ekipmanı çalıştırabilmek için ekonomik kaynaklar da satın alınmalıdır. Burası ordunun kullandığı enerji deposu.

Ekonomik sektöre bakarsanız, bir üçüncü dünya savaşı hazırlıklarının çoktan başladığını görebilirsiniz. Sadece Almanya kendini bağımsız kılmaya çalışmıyor. Tüm Batı kendisini Rusya’dan ayırıyor, ama aynı zamanda Çin’den de ayrılıyor.

“Enerji politikası güvenlik politikasıdır”

Burjuva gazeteci Gabor Steingart’ın Morning Briefing’inde söylediği gibi, “Enerji politikası artık güvenlik politikasıdır ve bunun tersi de geçerlidir.” ABD’de de hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor, kendi kendine yeterliliğe geçtiler ve şu anda dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticisi.

Trump’ın ayrışma politikasıyla ilk kez mücadele eden Biden, şimdi bunu benimsedi. Özellikle yüksek teknoloji sektöründe, Amerikan ve Çinli şirketler arasında işbirliğine pratik bir yasak getiriliyor. Almanya gibi ortak ülkelerdeki şirketler de Çinli şirketlerle birlikte çalışırlarsa yaptırım tehdidiyle karşı karşıya.

ABD Senatosu, bilimsel araştırmaları finanse etmek ve en son teknolojilerin üretimini genişletmek için 250 milyar dolarlık bir megaplan üzerinde oy kullandı. Bu, her şeyden önce Çin’e bağımlılığı azaltmaya hizmet ediyor.

Rusya ve Çin de hazırlanıyor

Ancak sadece Batı bağımsızlık istemiyor, bu yüzden Ukrayna’daki savaş her şeyden önce Rusya’nın bir sonraki dünya savaşı perspektifinde jeostratejik bir hamlesiydi. Dolayısıyla Rusya da Batı ile daha güçlü bir rekabete hazırlanıyor. Kendi interneti, kendi ödeme işlemleri ve büyük ölçüde Kuzey Amerika ve Avrupa yarımküreleri olmadan yapan bir müşteri yapısı ile.

Çin de ayrışıyor. Financial Times’a göre, Çinli düzenleyiciler 22 Nisan’da yerli ve yabancı bankalarla acil bir toplantı düzenledi. Acil bir durumda ülkenin yabancı varlıklarını nasıl koruyabileceklerini tartıştı.

Genel olarak, ticaret şu anda yeniden düşünülüyor. Tam zamanında üretim ve dış kaynak kullanımı bugün küresel ekonomi için önemlidir. Her ikisi de sadece belirli bölgelerde barış koşullarında çalışır. Her ikisi de savaş hazırlıklarıyla işlevselliğini kaybeder. Alman bankasının görüşü de budur, yakın tarihli bir çalışmada şöyle diyor: “Tedarik zincirlerindeki rahatsız edici bağımlılıklar, jeopolitik gelişmelerin arka planına karşı yeniden değerlendirilmelidir”.

Batı’nın, Çin’in ve Rusya’nın bu şekilde ayrıştırılması Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı değil, bize bunun için stratejik hazırlıklar yapıldığını gösteriyor. Ekonomik döngüler ne kadar çözülürse, bir sonraki büyük dünya savaşına o kadar hızlı girmek mümkündür.

Kaynak:https://perspektive-online.net

Dünya Savaşı’na hazırlık olarak ekonominin ayrıştırılması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin