Dünyanın dört bir yanında kadınlar 25 Kasım’da sokaktaydı

service

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde dünya genelinde yüz binlerce kadın, kadına yönelik erkek şiddetine karşı sokaktaydı

Dünyanın dört bir yanında kadınlar 25 Kasım’da sokaktaydı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde dünya genelinde yüz binlerce kadın, kadına yönelik erkek şiddetine karşı sokaktaydı.

İtalya

İtalya’nın başkenti Roma’da, yüz bine yakın kadının katıldığı büyük yürüyüş, Non una di meno (Bir Kadın Daha Eksilmesin) hareketi tarafından düzenlendi. Kadınlar yürüyüş sırasında sık sık “Yaşamak istiyoruz” sloganını attı. Sloganlar ve marşlar eşliğinde yürüyen kadınlar hükümetten, kadınları erkek şiddetinden daha etkin şekilde koruyacak adımlar atmasını talep etti.

Almanya

Almanya’da Münih kentinde ise kadınlar ‘Kadının yeri devrimdir’, ‘Kadına yönelik şiddeti durdurun’ yazılı pankartlarla yürüdü. Kadınlar ayrıca aşırı sağcı örgüt olan Sudetia’ya ait bir binaya da sprey boyayla “Naziler ve cinsiyetçiler” yazdılar.

İspanya

Hükümetin aile içi şiddetle mücadeleyi ulusal bir öncelik haline getirdiği İspanya’da, binlerce kadın mor flama ve bayraklarla Madrid ve Barselona sokaklarını doldururken, Valensiya, Sevilla ve diğer şehirlerde de mitingler düzenlendi.

İspanya’nın başkentinde Madrid’de, mor maskeler, şapkalar ve eşarplar takan kadınlar, “Kadına yönelik erkek şiddeti yeter. Çözüm hemen şimdi!” dedi. Cibeles çeşmesi ve mor ışıkla aydınlatılmış diğer tarihi binaların yanından geçen kadınlar, “Hepimiz burada değiliz, öldürülenler kayıp” sloganları atarken ellerinde de “Bir ölüm daha yok” yazılı pankartlar vardı.

Meksika

Meksika’da binlerce kadın, ülkede günde en az 10 kadının ölümüne neden olan toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti kınamak için yürüdü. Başkentteki büyük yürüyüş Devrim Anıtı’ndan başladı. Sembolik Paseo de la Reforma’dan geçerek, Zócalo Meydanı’na devam etti. Zócalo Meydanı’nda, Ulusal Saray, hükümetin merkezi ve Başkan Andrés Manuel López Obrador’un ikametgahını çevreleyen polisle kadınlar arasında çatışmalar yaşandı.

Şili

Şili’nin başkenti Santiago’da Perşembe gecesi binlerce kadın yürüdü. Kadınların gündeminde aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Jose Antonio Kast’ın kadın haklarına yönelik tehditleri de vardı. Kast, Kadın Bakanlığı’nı kapatmayı ve kürtajı yasadışı hale getirmeyi vadediyordu.

Kosta Rika

Feminist örgütlerden yüzlerce kadın, yürüyüşün başlangıç ​​noktası olan Central Park’ta toplandı. Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne son verilmesini istediler. Kosta Rika’daki diğer Nikaragualı feminist kolektifler de mevcut polis devleti ve rejimin herhangi bir eleştirel sese karşı acımasız zulmü nedeniyle Nikaragua’da dışarı çıkıp yürüyemeyenler adına seslerini yükselttiler.

Dominik Cumhuriyeti

Yüzlerce kadın, Kongre Sarayı’na yürüdü. Göstericiler ayrıca Kongre’nin önerilen Ceza Yasasına cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığa karşı korumaları yeniden dahil etmesini ve kadınları, halihazırda onaylanmış taslakların bir parçası olan her türlü şiddete karşı korumasını talep etti.

Kadınlar, Dominik Cumhuriyeti’nin genç gebeliklerde bölgede ikinci sırada yer aldığını göz önünde bulundurarak okullarda cinsellik eğitiminin de verilmesini talep etti.

Kaynaklar: Sendika.Org, Daily MailPrensa LatinaRepublic WorldMorning Star

Dünyanın dört bir yanında kadınlar 25 Kasım’da sokaktaydı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin